Tarbimislaenude maksmine toob higipulli otsaette

25. jaanuar 2008, 07:38

Pankurid rõõmustavad küll laenukasvu
pidurdumise üle, kuid tarbimislaenude all ägavad inimesed ja kinnisvaraäriga
kiirelt rikastuda lootnud ettevõtjad on üha suuremas hädas juba võetud laenude
tagastamisega.

Eelmise aasta lõpu seisuga 824 miljonist kroonist üle 60 päeva viivises olevate laenude võlgnevusest pea 500 miljonit on eraisikute kanda, teatas Eesti Pank. Kurioosne näib, et kuigi eraisikute laenuportfellis on tarbimislaene kodulaenudest 7 korda väiksemas mahus, siis viivislaenudes domineerivad just tarbimislaenud.

Hansapank Eesti juhi Priit Põldoja sõnul on tõenäoliselt suur osa sellest summast seotud BIGiga. "BIG annab välja kõrgema intressiga ja liberaalsematel tingimustel tarbimislaene ja on ühtlasi suurim tarbimislaenu väljaandja. Tema liigutab neid numbreid," selgitas ta.

"See, et tarbimislaenude puhul tuleb ette rohkem hilinemisi, ongi sellele laenutootele omane," väitis omakorda BIGi juht Targo Raus. "Pangad muretsevad kogu aeg raha tagasisaamise pärast ning praegune viivislaenude kasv pole veel selline, et peaks kuidagi erilisemalt muretsema hakkama," rääkis Raus.

Kuigi jõukamatele klientidele on näiteks turuliider Hansapank saatnud kuldse krediitkaardi paarikümne tuhande kroonise limiidiga lausa otse koju, eitavad pankurid müüdi loomist, justkui kaasneks tarbimislaenuga väiksem vastutus kui kodulaenu võttes.

"Kindlasti ei suhtu pank tarbimislaenude andmisse kergekäelisemalt kui eluasemelaenude väljastamisse - mõlemal juhul on laenu väljastamise aluseks kliendi maksevõime," kinnitas SEB Eesti Ühispank.

"Kui inimesed on sunnitud valiku ees, siis tagasimaksmisel tõstetakse prioriteediks kodulaen, mistõttu on tarbimislaenudel võlgnevuste osakaal suurem," rääkis ka Nordea krediidijärelevalve osakonna juhataja Alar Kondratjev.

"Tarbimislaenu risk peegeldub pankade nõutavas kõrgemas intressis, mida peaks iga laenuvõtja endale ka selgelt teadvustama," sõnas Eesti Panga finantssektori poliitika peaspetsialist Jana Kase.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. January 2008, 09:57
Otsi:

Ava täpsem otsing