Nordea: majanduskasv taandub investeeringute tõttu

Agnes Ojala 28. jaanuar 2008, 11:30

Nordea analüütikud ootavad Eestis viimaste
aastate kiirele majanduskasvule järgnevat kohandumist, mille peamiseks vedajaks
on investeeringute vähenemine.

Siinjuures on oluline roll ka laenutingimusi konservatiivsemaks muutnud pankadel, kellest sõltub suurel määral majanduskasvu turgutava raha juurdevool, selgub tänasest Nordea panga majandusülevaatest.

Nordea teatas täna, et prognoosi kohaselt ulatub Eesti inflatsioonitase 2008. aastal 10 protsendini. “Inflatsioonisurve püsib vaatamata majanduskasvu aeglustumisele jätkuvalt kõrge aktsiiside ja energiahindade tõusu tõttu. Kuigi baasinflatsiooni tase võib aeglustuda juba käesoleva aasta esimesel poolel, säilib siiski oht, et tootlikkust ületav palgakasv vähendab Eesti ettevõtete konkurentsivõimet,” märkis Nordea Panga analüüsiosakonna juhataja Sander Klaos.

Läti majandus kasvab väga kiiresti juba viiendat aastat järjest ega näita jahtumise märke, mistõttu võib korrektsiooni saabudes olla maandumine suhteliselt raske. Koos korrektsiooniga ootab Nordea ka seni kasvutrendi näidanud inflatsiooni ja jooksevkonto defitsiidi mõningast alanemist. Lühiajalises perspektiivis võib Lätis inflatsioon kiireneda isegi üle 15 protsendi.

Leedu majandus kasvab Nordea panga hinnangul rahulikult ning käesoleva aasta alguses võib oodata kasvu kiirenemist, mis on suuresti vastupidine stsenaarium Eestis oodatavale. Peamised riskid Leedu konkurentsivõimele on kiiresti kasvavad palgad ja tööjõupuudus. Inflatsioon on kiirenenud pea 8 protsendi lähedale ning jääb suhteliselt kõrgele tasemele ka lähiaastatel.

Venemaa majandus püsib tugevas kasvufaasis peamiselt tänu kiirele investeeringute ja eratarbimise kasvule. Tugeva majanduskasvu taustal on aga suurenenud inflatsioonisurve, mistõttu ootame Venemaal selleks aastaks enam kui 12-protsendilist hinnakasvu.

Maailmamajanduse kasv aeglustub sellel aastal Nordea ootuste kohaselt 4,4 protsendile. Majanduskasvu aeglustumine USAs avaldab oma mõju euroala majandusele, mille kasvuootusi oleme sügisprognoosiga võrreldes kärpinud 0,2 protsendipunkti võrra 1,8 protsendile. Kuigi Euroopa majanduse väljavaated on varasemast negatiivsemad, ei oota pank Euroopa Keskpangalt intressimäärade langetamist kogu käesoleva aasta jooksul. „Majanduse kosudes eeldame keskpangalt intressimäärade tõstmist 2009. aasta esimeses pooles. Seevastu langetab USA föderaalreserv meie prognooside järgi intressimäärasid juba selle aasta esimeses pooles 3 protsendile,“ seisis panga raportis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. January 2008, 11:29
Otsi:

Ava täpsem otsing