Investeerimisguru: iga investorit valitseb kolm emotsionaalset lõksu

05. veebruar 2008, 11:43

Californias asuva Santa Clara ülikooli
Leavey ärikooli rahandusprofessor Meir Statman, kes on maailma juhtivaid
finantspsühholoogia uurijaid, rääkis Investori uudiskirjas investorite kolmest
emotsionaalsest lõksust ja peamistest ette tulevatest mõtlemisvigadest.

„Mis on kolm peamist emotsionaalset lõksu, millele investor peaks oma käitumise puhul kindlasti tähelepanu pöörama?“ küsiti Statmanilt, mille peale investeerimisguru vastas: „Üks investeerimise lõkse on hirm ja selle vastand – hirmu puudumine. Hirmu puudumine käib tavaliselt kaasas finantsturgudega, mis on hiljuti tõusnud. See paneb investorid tunnetama, et investeeringud on riskivabad ja suur tulu on tulevikus garanteeritud. Seega riskivad investorid liiga palju ja paigutavad suure osa oma portfellist aktsiatesse.“ Samas käib Statmani sõnul finantsturgudega, mis on hiljuti langenud kaasas hirm, mille tagajärjel eemalduvad investorid aktsiatest ning eelistavad võlakirju või rahaturuinstrumente.

„Teine emotsionaalne lõks on kahetsus. Kalduvus kahetseda teeb inimesed õnnetuks, kui nad minevikku vaadates näevad investeeringuid, mille nad oleksid võinud viimase aasta jooksul valida ning mis oleks märgatavalt paremat tootlust pakkunud. Tulevasele võimalikule kahetsusele mõeldes väldivad inimesed investeerimisotsuseid, kuna iga otsus võib neid kahetsema panna,“ rääkis rahandusprofessor.

„Kolmas emotsionaalne lõks on imetlemine. Me imetleme mõningaid ettevõtteid ja peame väheoluliseks uurida nende fundamentaalset väärtust. Me põlgame teisi ettevõtteid ja unustame nende fundamentaalväärtuse uurimise. Tihti pakuvad enim imetletud aktsiad väiksemat tootlust kui enim põlatud aktsiad,“ teab Meir Statman.

Investori uudiskiri küsis, et kui palju mõjutavad investorite käitumist ootused ja kui palju emotsioonid ning kui suurt rolli mängivad tootluse kõrval investeerimisobjekti maine, sotsiaalne taust jms? Guru õpetab sealjuures investorit mõtlema investeerimisest kui autodest. „Tüüpiline autoostja armub kindlasse autosse, näiteks BMWsse või Porschesse, kuid ignoreerib sageli või pole suuteline uurima auto fundamentaalnäitajaid, nagu vastupidavus, ohutus ja kütusekulu. Investeerimiseksperdid on nagu mehaanikud, kes oskavad autot uurida ega lase ennast mõjutada selle ilust ja prestiižist,“ ütles ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. February 2008, 11:43
Otsi:

Ava täpsem otsing