Eneseanalüüs paneb raha voolama

Tarvo Vaarmets 14. veebruar 2008, 00:00

Kui moodsa portfelliteooria järgi on investorid ratsionaalsed, turud efektiivsed ja oodatud kasumid sõltuvad ainuüksi riskidest, siis finantspsühholoogia pakub alternatiivse lähenemise - investorid on normaalsed, mitte ratsionaalsed, turud ei ole efektiivsed ja oodatud kasum on määratud enamaga kui ainult riskiga.

Statmani sõnul eelistavad ratsionaalsed investorid alati suuremat raha väiksemale ja neid ei huvita, milline on raha vorm. Näiteks realiseerivad nad kahjumid kiiresti, nad teavad, et sissevõetud kasumid aitavad optimeerida makse.

Normaalseid investoreid ajab aga raha vorm tunnetuslike eelarvamuste (cognitive bias) tõttu tihti segadusse. Nad usuvad sageli, et kaotavad raha alles siis, kui on n-ö paberil oleva kahjumi (virtuaalse kahjumi) realiseerinud, mitte siis, kui see alles õhus ripub. Normaalseid investoreid mõjutavad emotsioonid, nagu lootus, hirm ja kahetsus. Neile on kahjumi realiseerimine vastumeelne, sest see põhjustab kahetsusvalu.

"Normaalsed investorid oleme mina ja sina," ütles Meir Statman teisipäeval toimunud konverentsil. "Me ei ole rumalad, aga me ei ole ka ratsionaalsed nagu arvuti," lisas ta.

Inimesed näevad teiste otsuseid loomusest tulenevatena, kuid peavad enda otsuseid ratsionaalseteks, kirjutab investorhome.com. Tihti baseeruvad investorite kauplemisotsused infol, mis nende arvates on olulise tähtsusega, kuigi tegelikkus on erinev ja turg sedasama infot ei arvestagi. Näiteks mõjutab meie otsuseid isiklikest kontaktidest saadud info.

Ühes eksperimendis anti osale inimestele postkaart ja teistel paluti see valida. Postkaardi ise valinud olid oma kaardi tagasimüümisest vähem huvitatud ja küsisid neli korda suuremat hinda kui need, kellele kaart anti. Samamoodi usuvad mitmed teadlased, et ettevõtteid külastavad analüütikud muutuvad aktsiavalikul enesekindlamaks kui visiite mitteharrastavad analüütikud, ometi ei ole selle kindluse põhjendamiseks ühtki tõendit.

Columbia Ülikooli finantspsühholoogia professor Gur Huberman jõudis oma uurimuses järeldusele, et investorite tugev poolehoid kuulub kohalike ettevõtete aktsiaile. Huberman tõestab, et investorid eelistavad kohalikke aktsiaid tihti ratsionaalse põhjuseta.

"Inimesed kauplevad nii tunnetuslikel kui ka emotsionaalsetel põhjustel. Nad ostavad ja müüvad, sest arvavad, et neil on informatsioon, kuigi tegelikkuses ei ole neil midagi muud peale müra," avas Statman investori olemuse tagamaid.

Statmani sõnul võiks investorid finantspsühholoogia tõdesid arvesse võttes oma portfelli kallutada rohkem väikese turuväärtusega väärtusaktsiate poole. Tema selgitusel kipuvad investorid tihti panustama tuntud ja hinnatud ettevõtetesse, kuigi pikaajalises plaanis pakuvad väikesed väärtusaktsiad paremat tootlust.

"Tunnetuslike eelarvamuste tõttu ajavad investorid segamini head ettevõtted ja head aktsiad," selgitas Statman.

Finantspsühholoogiasse usub ka Harvard Business Schooli ärikorralduse professor Malcolm Baker, kelle kinnitusel tasub irratsionaal-susest kasu lõikamiseks investorite psühholoogiat uurida nii fondijuhtidel, ettevõtteil kui ka jaeinvestoreil.

"Väikeinvestorid peaksid analüüsima muidugi iseenda eelarvamusi ja proovima seeläbi parandada oma investeerimisotsuseid," soovitas ta Harvard Business Schooli kodulehel avaldatud artiklis.

Jõudsin ka professor Statmani esinemist kuulama ning kohe näha, et professionaal psühholoogia alal - oskas väga veenvalt mõjuda. Olen ka põhjalikult uurinud psühholoogiat finantsturgude ümber ning pean seda väga oluliseks teguriks, nii investorite kui ka kauplejate puhul.

Psühholoogia on turgude puhul oluline kahe teguri tõttu - esiteks tuleb suuta endaga hakkama saada, teiseks on väga kasulik, kui investor suudab tajuda psühholoogiat turul. Nimelt ostavad algajad investorid tihti just suurte buumide ajal - siis on tõus olnud suur ja emotsioonid turul väga positiivsed. Ning algajad müüvad enamasti just siis, kui pilt paistab väga tume (ehk oluliselt odavamalt).

Professionaalid käituvad enamasti vastupidi - ostavad, kui väärtpaberid pole eriti populaarsed, ja müüvad, kui kõik neid osta tahavad. Seetõttu öeldaksegi, et inimaju pole investeerimise jaoks eriti sobivalt ehitatud - instinktid kipuvad meile börsidel kahju tooma. Seega, kui suudate instinktide asemel ratsionaalselt käituda, on üks oluline samm edukaks investoriks saamisel astutud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:20
    Otsi:

    Ava täpsem otsing