Aktsiate soetusmaksumus tuleb ise leida

Merike Lees 18. veebruar 2008, 00:00

Et ei tekiks miljonitesse kroonidesse ulatuvat maksukohustust, tuleb lisaks eeltäidetud tuludeklaratsioonis olevale aktsiate müügihinnale soetusmaksumus ise juurde lisada.

Maksu- ja tolliameti (MTA) teenindusosakonna juhataja asetäitja Hannes Udde selgitas seda sellega, et väärtpaberi soetamismaksumuseks on kõik väärtpaberi omandamiseks tehtud dokumentaalselt tõestatud kulud, mille kohta Eesti väärtpaberite keskregistril (EVK) puuduvad andmed.

Kuna eri perioodidel erinevate hindadega soetatud samanimeliste väärtpaberite osalise võõrandamise puhul lähtutakse soetamismaksumuse arvestamisel kas FIFO või kaalutud keskmise meetodist, siis peab väärtpaberi võõrandanud isik ise dokumentide alusel soetamismaksumuse leidma, tõdes Udde.

Udde sõnul on mõnel juhul inimene väärtpaberite soetushinna deklaratsiooni kirjapanemata jätnud ning avastanud, et peab maksma üle miljoni krooni tulumaksu. Sellised eksimused on siiski hiljem parandatud, kinnitas Udde.

Põhjus, miks EVK ei edasta maksuametile väärtpaberite soetushindu, peitub Udde kinnitusel seaduses: tulumaksuseadus ei kohusta EVKd väärtpaberite soetushindu maksuametile edastama.

Eesti Väärtpaberikeskuse tegevjuhi Kristel Johansoni selgitusel on soetushinna info edastamine nende jaoks tehniliselt keeruline ja eeldab kontseptuaalsete aluste muutmist. "Inimesel on võimalik valida kahe meetodi vahel, kuidas soetushinda arvutada, meie ei saa seda tema eest valida," põhjendas Johanson. "Ühe meetodi kohustuslikuks tegemine eeldab seadusemuudatust."

Johanson möönis, et mõned pangad pakuvad seda teenust, sest neil on andmed olemas. Inimene saab arvutusmeetodi valida ja saata korrigeeritud deklaratsioonile.

Udde võrdles seda eluasemelaenu intresside deklaratsioonile kandmisega, mille puhul deklareerija annab maksuhaldurile infot ise.

"Panga andmed on pangasaladus, mida vastavalt seadusele saavad üldjuhul MTA-le edastada vaid panga kliendid ise," märkis ta.

SEB Ühispanga ja Hansapanga internetipangas saab tellida kontoväljavõtet, mille abil aktsiate soetamisega seotud kulutusi meenutada vaid eelmise aasta kohta.

Sampo internetipank annab väljavõtte pisut pikema aja peale - 2006. aasta keskpaigast alates.

Seega tuleb vanemate tehingute kohta info saamiseks minna panka ja tellida tasuline kontoväljavõte.

See teenus maksab kõigis kolmes pangas ja Nordeas kohapeal 25 krooni. Posti teel saadetava väljavõtte hinnad on erinevad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:21

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing