Maksuamet: maksumaksjate pressiteade on eksitav

Agnes Ojala 19. veebruar 2008, 16:00

Maksu- ja tolliamet juhib tähelepanu täna
Eesti Maksumaksjate Liidu (EML) pressiteates sisalduvatele vigadele.

EMLi pressiteade on eksitav, kuna maksu- ja tolliamet loeb eluaseme soetusmaksumuse hulka nii notaritasud, makstud riigilõivu kui ka käibemaksu. Samuti ei praktiseeri maksuhaldur 1-2 protsendi üle “norimist”, nagu väidab oma teates EML.

Üldjuhul võetakse eluaseme soetamiseks laen väiksemas ulatuses kui on eluaseme maksumus, kuna ostjal on soetamisel vajalik ka omafinantseeringu osa. Sellisel juhul lubatakse maha arvata võetud laenu intressid täies ulatuses. Esineb aga juhtumeid, kus võetud laen ületab oluliselt notariaalses ostu-müügilepingus näidatud summasid, see tähendab, et võetud laenu ei ole kasutatud täies ulatuses eluaseme soetamiseks ja maksumaksja saab tulust maha arvata ainult proportsionaalse osa laenuintressist, mis vastab eluaseme soetamiseks kasutatud laenuosale.

On kahetsusväärne, et EML peab võrdset ja ühetaolist maksustamist “kiusamiseks”. Maksuhaldur paneb rõhku tuludeklaratsioonides uute eluasemelaenude intresside deklareerimise kontrollile, kuna on tarvis jälgida, kas seaduses kindla eesmärgiga antud soodustust on kliendid kasutanud eesmärgipäraselt. Deklaratsioonide ülevaatamisest on kasu ka kliendile, kuna vigade õigeaegne avastamine aitab vältida suuremaid probleeme tulevikus.

Maksuhaldur tuletab meelde, et tulumaksuseaduse mõttes ei ole kolimiskulud ega jooksva remondikulud käsitletavad eluaseme soetuskuludena.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. February 2008, 15:53
Otsi:

Ava täpsem otsing