Ilves: Kremlil on kombeks naabreid kiusata

Hille Tressum 26. veebruar 2008, 12:29

Eesti president Toomas Hendrik Ilvesele
meenutab Venemaa valimiseelne poliitiline olukord Saksamaad kahe maailmasõja
vahelisel perioodil, mil riik kiirelt diktatuuri libises, vahendas The Moscow
Times.

"Valitseb noa selga löömise õhkkond, mis meenutab mulle Weimari vabariiki," iseloomustas president Ilves valimiste eelset poliitilist õhkkondaVenemaal.

Ilves keeldus pühapäeval toimuvaid presidendivalimisi lähemalt kommenteerima, kuid tunnistas, et Venemaal toimuv meenutab talle Weimari mentaliteeti.

"Weimari mentaliteet...on nii sarnane, et ma tõesti loodan, et me ei liigu vales suunas,"sõnas Ilves.

Ilves arvustas ka Kremli arusaama nn suveräänsest demokraatiast, mis formuleeriti vastuseks lääne kriitikale poliitiliste vabaduste puudumisest Venemaal. Tema sõnul on Eesti ja teised endised Nõukogude vabariigid heaks tõestuseks demokraatia võimalikkusest postsovetlikes ühiskondades.

Ilves väljendas imestust, miks Venemaal on kalduvus olla heades suhetes ebademokraatlike ja despootlike režiimidega, kuid mitte liberaalsete naabermaadega.

Ta tõdes, et tegelikult pole omavaheliste suhete seisukohast üldse oluline, milline on Eesti välispoliitika, sest Kremlile on teatud aegadel lihtsalt mugav teha mõnest väikesest naabrist välisvaenlane, keda nahutada tähelepanu kõrvalejuhtimiseks oma siseriiklikelt probleemidelt

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. February 2008, 12:29
Otsi:

Ava täpsem otsing