Tapjarobotitest võib saada terroristide järgmine relv

29. veebruar 2008, 13:47

Sõjanduseksperdid hoiatavad, et terroristid
võivad õhurünnakuteks kasutada mehitamata lennuseadmeid – robootika pakub
turvaseadmetest möödahiilimiseks rohkelt võimalusi.

Surmavate uute robotite ehitamiseks vajalikud teadmised ja materjalid on lihtsasti kättesaadavad. „Varem või hiljem näeme mõnda hoonesse sisse lendamas väikest plahvatavat lennumasinat,” ütles USA kaitseministeeriumis töötav kontradmiral Chris Parry. Tema sõnul oleksid väiksed kaugjuhitavad mudellennukid terroristidele ideaalseteks relvadeks, kuna neid on lihtne ehitada ning radarid neid ei märka, kirjutas Aviation.

"Need on odavad. Need ei vaja kuigi suurt mootorivõimsust ega kuigi palju kütust ning neid on raske avastada – sama raske, kui märgata radari abil lendavat lindu,” ütles Parry.

Parry seisukohta kinnitasid ka teised eksperdid, muuhulgas arvutiteadlane Richard Starkey.

"Väga lihtne on leida internetist vajalikud juhtnöörid ja siis kolihunnikust võetud materjalidest robot ehitada,” ütles Starkey. „See ei peagi kaua vastu pidama, kui sa tahad, et see lihtsalt inimeste keskel plahvataks.”

Mõlemad eksperdid tõid näiteks mehitamata lennumasinad, mida Hezbollah kasutas 2006. aastal rünnakutes Iisraeli vastu. Parry viitas ka mehitamata allveelaevadele, mida kasutatakse narkootikumide vedamiseks üle Vaikse ookeani.

2003. aasta veebruaris hukkus plahvatuses kuus Hamasi sõdurit, kes uurisid kaugjuhitavat mudellennukit, mida Iisraeli ja Hamasi väitel plaaniti kasutada rünnakuks.

Ka Al-Qaidaga seotud rühmitused on mõningatel andmetel kaalunud mehitamata lennumasinate kasutamist – 2006. aastal süüdistas FBI informaator Mahammed Junaid Babar Kanadas elavat väidetavat terroristi Momin Khawaja’t plahvatavate mudellennukite kallal töötamises.

Mehitamata sõidukid nagu jälitaja-tapja-lennukid nimega U.S. Predator ja lõhkematerjale laiali toimetavad väikesed masinad mängivad järjest suuremat rolli ka USA sõjategevuses Iraagis ja mujal. Pentagon kavatseb 2008. aastal kulutada mehitamata lennumasinate programmidele 3,4 miljardit dollarit.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. July 2008, 10:14
Otsi:

Ava täpsem otsing