Kersti Saar • 18. märts 2008 kell 22:00

Metsatööstuse muutumismäng

Soome, maailma suuruselt kuues paberi- ja tselluloositootja on keset metsatööstussektori muutumismängu.

Soome majanduslehe Taloussanomat andmetel avaldas põhjanaabrite metsatööstusettevõtete liidu Metsäteollisuus Ry spiiker ja UPM-Kymmene juht Jussi Pesonen 12. märtsil telesaatele "Priima" antud intervjuus arvamust, et metsatööstuse sektorit on ootamas tõsised muutused.

Pesoneni sõnul on metsatööstuse mänguplatsile oodata üha suuremaid ja tugevamaid kontserne. Samal ajal oodatakse kesksuurte firmade arvu vähenemist.

Bloombergi teatel prognoosivad analüütikud, et kaks Euroopa suurimat metsatööstust, UPM-Kymmene ja Stora Enso, ühinevad tulevikus.

Metsatööstuskontsernide UPM-Kymmene ja Stora Enso aktsiate hinnad on vaikselt allapoole vajunud.

Helsingi börsi tööstusindeks, kuhu UPM-Kymmene ja Stora Enso kuuluvad, on aastaga langenud tugevad 30 protsenti. Stora Enso aktsia hind on vaikselt liuelnud juba alla 10 euro.

Toorpuidu hind maailmaturul kerkib ja Venemaa tõstab aprillis toorpuidu tolli 15 eurole. Järgmiseks aastaks aga kavandatakse juba 50eurost hinnatõusu.

Rasket turusituatsiooni ei kergenda ka nõrk dollar ja ületootmine.

Lappeenranna tehnikaülikooli tehnoloogiajuhtimise professor Tuomo Kässi arvas Taloussanomatele antud intervjuus, et suurim Soome metsatööstust vaevav probleem on ületootmine, mitte puidu puudus. Kässi hinnangul on globaalsel turul võimalik paberit ja tselluloosi toota odavamalt. Paberi tootmine Soomes pole enam kasulik.

"Soome tootmisvõimsus on liiga suur ja toore on kallis. Kui puidu sisseost Venemaalt järgmisel aastal väheneb, väheneb toorme hulk ning hind tõuseb," ütles Kässi.

Soome võib Bloombergi andmeil plaanida koguni 225 miljoni euro suurust investeeringut kodumaise turu reorganiseerimiseks, kui puidutollide tõus ajab Venemaa tooraine hinna üles. Kuna Soome impordib Venemaalt 20 protsenti vajaminevast toorpuidust, on selle vähenemisel Soomele suur mõju.

Kaupthingi panga analüütiku Mika Mikkola sõnul on metsatööstuse sektori aktsiate hinnad saavutanud huvitava taseme. Suurimate probleemidena nimetab Mikkola dollari nõrgenemist, Euroopa liiga suurt tootmisvõimsust, toorpuidu hinna tõusu ja Venemaa tolle, mis kõik koos panevad sektori raskesse situatsiooni.

"Selles sektoris on palju raskusi ja väljakutseid. Aktsiad on tulnud allapoole. Kui tollid tõusevad, tõuseb toorpuidu hind ning siis pole enam mõttekas seda importida. Aktsiaindeks on kukkunud ja usun, et mingi perioodi püsivad hinnad samal tasemel. Samas on sektoril ka rasked väljakutsed," ütles Mikkola.

Hetkel kuum