Börsikommentaar: USA investoreid tabas eufooria

19. märts 2008, 10:51

Eilne USA keskpanga 0,75protsendipunktine
intressikärbe süstis investoritele lootust, et maailma suurim majandus suudab
siiski surutist vältida – Dow Jonesi tööstuskeskmine kosus koguni 3,51%. Õigel
ajal lisasid optimismi ka investeerimispankade Lehman Brothersi ja Goldman
Sachsi üllatavalt head esimese kvartali tulemused.

USA baasintressimäär on nüüd 2,25%, mis on madalaim tase pärast 2004. aasta lõppu. Keskpanga eeskujul järgnesid ka mitmelt kommertspangalt teated baasintressimäära alandamise kohta – miljonite äride ja tarbijalaenude aluseks olev intress sikutati kuuelt protsendilt 5,25-le, vahendas AP.

FEDi järjekordse jõulise sammu eesmärk on alandada laenuraha hinda ning sellega soodustada nii eraisikute tarbimist kui ka äride investeerimist ehk kasvatada majandusaktiivsust. Eelmise aasta viimases kvartalis suutis USA majandus keset krediidikriisi, tõusvat töötusmäära ning kallinevaid energahindu näidata vaid vaevalist kasvu.

Ent sellegipoolest ei tähenda FEDi intressimäära langetamine, et nüüd ongi kõik korras, kaugel sellest – finantssektor jääb endiselt kõrgendatud tähelepanu alla ja aktsiaturud volatiilseks. Läheb veel kuid, enne kui intressimäärade alandamine ka reaalset mõju hakkab avaldama.

FEDi samm on küll konkreetne signaal, et USA keskpank teeb kõik endast sõltuva, et USA majanduslangusest päästa, kuid kas sellest ka piisab, näeme alles ehk heal juhul selle aasta lõpus. Seetõttu on praegusel ajal aktsiate soetamine lühiajalises plaanis endiselt väga riskantne.

Lehman Brothers teenis esimeses kvartalis oodatud 72 sendi asemel aktsia kohta 81 senti, mille peale aktsia kihutas koguni 46% üles. Goldman Sachsi kasum kahanes aga 53%, mis osutus aga samuti väiksemaks, kui oodati, ning aktsia hind liikuski 16,3% kõrgemale.

Täna avaldab tulemused Morgan Stanley, kellelt analüütikud ootavad 57%-list esimese kvartali kasumikadu. Samuti usutakse, et ka Morgan Stanley teatab sarnaselt Goldman Sahsi ja Lehman Brothersiga, et omab küllaldaselt sularahareseve. Eile hüppas Morgan Stanley aktsia 17,8%.
Laiapõhjaline S P 500 indeks sööstis eile aga üles tempoga, mida pole nähtud alates 2002. aasta oktoobrist. Indeks lisas oma esmaspäevasele sulgemisväärtusele 4,2%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. March 2008, 12:14
Otsi:

Ava täpsem otsing