Merike Lees • 30. märts 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Maksa asendaja leidmiseks

Puhastusteenust pakkuvas ISS Eesti ASis on aasta otsa käinud projekt "Leia endale puhkuse ajaks asendaja". Ettevõtmine on väga hästi õnnestunud ja selle tulemusel on firma saanud 50 asendajat.

"Teenindusjuhid ütlesid, et sellist suve nagu eelmine polnud neil veel olnud - isegi töödejuhatajad said puhata," rääkis ISS Eesti personalijuht Helo Tamme.

Paljud asendajad on olnud töötaja sõbrad või sugulased, kellega koos on jäädud seda kohta jagama.

Summad, mida töötajale asendaja leidmisel makstakse, ei ole suured. Asenduse korral on summa 300 krooni, kui töötaja soovitab kedagi alalisele tööle, kes ka pärast katseaega pidama jääb, saab ta preemiaks 500 krooni.

Helo Tamme sõnul sobib selline süsteem hästi lihttöötajate motiveerimiseks.

"Lihttöötaja on praegu siiski veel see inimene, kes jookseb paarisaja krooni pärast ühest firmast teise," kinnitas Tamme. "Nende jaoks on 300 krooni väga oluline."

Puhastusteenindaja palgad on sõltuvalt töötaja koormusest väga erinevad.

"Inimesele, kes käib kaks korda nädalas kaks tundi mõnel objektil koristamas, on see 300 krooni nagu teine palk," selgitas Tamme.

Üheksa aastat ISSis töötanud puhastusteenindaja Natalia Potõkunova on toonud juba mitu asendajat, kellest mõni on ka tööle jäänud.

Asendajaid leiab Natalia sõprade ja tuttavate hulgast - päris võõrast ta tööle soovitada ei julgekski.

Natalia vahendaks tuttavaid tööle ja asendajaks ka siis, kui selle eest raha ei antaks. Väikese boonuse üle on ta aga väga õnnelik ning summa suuruse üle nurisema ei hakka.

TNT Eestis on asendajate leidmine samuti peavalu valmistanud. Nemad on pannud põhirõhu juba olemasolevate osakoormusega töötavate õpilaste ja tudengite täiskoormusega rakendamisele kolleegide puhkuste ajal.

Neid on praegu kaheksa. Ajutisi asendajaid väljapoolt TNTd ei saa nad kasutada, kuna nende töö eeldab vähemalt ühekuulis väljaõpet.

Operatsioonide osakonna juhi Taavi Tali sõnul värbasid nad tudengeid hiljutisel töömessil "Võti tulevikku", kust õnnestus leida kaks inimest. Raha nad motivaatorina ei kasuta.

"TNT-l on piisavalt hea maine, et inimesi ligi tõmmata," sõnas Tali.

Tali lisas: "Ega raha pole ka paha mõte ning soovituste alusel värbamine on lollikindlam, sest inimese taust on paremini teada ja esmane sõel tihedam."

Osakoormusega inimestele antakse puhkust sarnaselt teistele töötajatele: osa suvel ja osa talvel.

"Planeerimise koha pealt on tegemist suure väljakutsega et kõik töölõigud tehtud saaks," tunnistas Tali.

AS A. Le Coq maksab kõrgemat tunnihinda neile inimestele, kes valdavad tootmisliinidel rohkem kui ühte töökohta ja on võimelised vajadusel kolleege asendama.

"Inimesi on suvel lihtsalt tiba rohkem, kui masina taga kohti," selgitas joogitehase personalijuht Külli Kask.

Suveks planeeritakse täiendavat koosseisu, kergetel töödel saadakse abi ka õpilastest ja töötajate lastest.

Kui asendaja alt ära hüppab saab uue töötaja juba järgmiseks päevaks personalirendifirmast.

Puhkusel olevate töötajate asendamiseks kasutatakse üha aktiivsemalt renditöötajaid. Iga aastaga lisandub meie klientide hulka uusi ettevõtteid, kes sellist teenust esimest korda kasutavad, kuid suur hulk on ka vanu kliente, ütles rendifirma Manpower müügijuht Kristjan Vanaselja.

Renditöötaja kasutamine ei tule tööandjale odavam, kui ise palgata, sest tasu töötaja eest on selle ametikoha keskmine brutotasu koos maksudega. Küll on aga renditöötaja leidmine tööandjale lihtsam, rääkis Personalipunkt Extra projektijuht Piret Valgma.

Kõige sagedamini soovitakse Manpowerist rentida asendajateks sekretäre, assistente ja raamatupidajaid. Ehkki suvehooaeg tõotab tulla tihe, ei ole Personalipunktis veel töötajatele broneeringuid tehtud.

Neil on pakkuda kelnereid, ettekandjaid, baaritöötajaid, kokki, sekretäre, raamatupidajaid, müügiesindajaid, ehitajaid, müüjaid, liht- ja abitöölisi, keda annab erinevatele ametikohtadele kohandada.

Ühe päevaga on aga töötajat raske leida isegi rendifirmast, tunnistas Vanaselja. "Loomulikult teeme kõik, et leida vajalik töötaja võimalikult kiiresti, kuid me ei ole siiski kiirabi," märkis ta. Lisaks ametioskustele, on väga oluline, et töötaja kliendi ettevõttesse sobiks.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt