8. aprill 2008 • 2 min
Jaga lugu:

EKI: majanduse halvenemise hirmu on vähem

Eesti Konjunktuuriinstituudi (EKI) ekspertanalüütikute hinnangul asub Eesti majandus jätkuvalt langusfaasis, kuid inimesed kardavad majanduslangust vähem kui varem.

EKI juhtivteadur Leev Kuum rääkis täna majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis toimunud majandusarengu prognoosil, et langus on ühest küljest positiivne joon, kui ta on piisavalt jõuline, et käivitada uuenduslikud protsessid. „Tahaks, et langus ei kestaks kaua,“ tõdes Kuum languse mitmepalgelisusest. „Et väljuda langusest tuleb investeerida ja jälgida investeeringuid,“ rääkis Kuum, mis on antud hetkel kõige olulisem.

Tema sõnul on majanduse olukord eksperthinnangute andmetel kuue kuu pärast halvem, kuid 60% spetsialistidest arvab, et see jääb samaks nagu praegu. Konjunktuur märts 2008 koostamisel osalenud eksperdid hindasid Eesti majanduse üldseisundit mõõdukaks ehk 5,8 punkti maksimaalsest 9-st.

Kuum rääkis, et Eestist peaks minema välja positiivne sõnum teadmisega, et me pöörame tähelepanu oma tööjõu harimisele ja seeläbi kutsuda välisinvestoreid Eestisse investeerima.

Ettevõttejuhtide hinnangute alusel koostatud konjunktuuribaromeetrid liikusid esimeses kvartalis mõõdukal tõusutrendil, kuid ärikliima üldistav majandususaldusindeks ehk reaalsektori ja tarbijate kindlustunde koondnäitaja jäi ka märsis miinuspoolele. Detsembriga võrreldes tõusis usaldusindeks siiski 6 punkti võrra.

Ehitusettevõtted pole EKI andmetel buumijärgsest madalseisust välja tulnud ja ekspordi arenguväljavaated on mõõdukalt positiivsed. Inflatsiooni suve on kuue kuu pärast nõrgem ja kaubandusbilansi paranemisootused tugevamad. Bilansi paranemisse uskus tervelt 77% ekspertidest, mida Kuum pidas tugevaimateks ootusteks kui kunagi varem.

Ärisektori muutuste edukust hindasid eksperdid pea võrdselt rahuldavaks (53%) ja aeglaseks (47%) ning selle peamiseks põhjuseks peetakse ettevõtete ja riigipoolset passiivsust, mida pidasid koos esinevaks põhjuseks 64% ekspertidest.

Peamiseks abinõuks ärisektori konkurentsivõime tõstmiseks peetakse Konjunktuur märts 2008 alusel toodangu struktuuri muutmist.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt