Zimbabwesse õppereisile?

Kenneth Rogoff 14. aprill 2008, 00:00

Kuna inflatsioon kõikjal kiiresti suureneb, vajaksid maailma keskpankurid rahuolust ärkamiseks ehk mingit vapustust. Kuidas oleks ühe nende iga kahe kuu järel toimuva kohtumise korraldamisega hüperinflatsioonilises Zimbabwes? See ei pruugi olla mugav, kuid oleks õpetlik.

Vastavalt Zimbabwe riikliku statistikaagentuuri andmetele jõudis inflatsioon 2007. aastal 66 protsendile, mis meenutab rohkem Weimari Saksamaad kui tänapäeva Aafrikat. Kuigi ei ole arusaadav, kuidas valitsus hindu takseerida suutis, arvestades asjaolu, et kauplustes ei olnud praktiliselt midagi müügil, osutavad näitajad, et Zimbabwel on hea võimalus ületada maailma inflatsioonirekordit.

Paljud keskpankurid ja majandusteadlased väidavad, et tõusev üleilmne inflatsioon on kõigest ajutine hälve, mida juhivad toiduainete, kütuste ja teiste tarbekaupade kiiresti tõusvad hinnad. Paljude peamiste tarbekaupade hinnad on aasta algusest peale tõepoolest 25% kuni 50% suurenenud. Aga kui keskpankurid arvavad, et praegune inflatsioon on lihtsalt lühiajalise ressursinappuse, mitte lodeva rahapoliitika tulemus, siis nad eksivad. Peaaegu kogu maailmas jätkub inflatsiooni ja lõpuks ka inflatsiooniootuste suurenemine, juhul kui keskpankurid oma rahapoliitikat karmistama ei hakka.

USA on praegu üleilmse inflatsiooni kiire muutuse keskus. Silmitsi langevate kinnisvarahindade ja lõhkevate krediiditurgude pahelise kombinatsiooniga, on Fed agressiivselt kärpinud intressimäärasid, et proovida majanduslangusest võitu saada. Kuid isegi kui Fed seda oma prognoosides ei tunnista, on selle "kindlustuspoliisi" hinnaks üsna kindlasti kõrgem inflatsioon tulevikus ja seda võib-olla mitmeks aastaks.

Mis siis järgmisena juhtub? Kui USA kaldub kergest langusest sügavasse, taandavad üleilmsed deflatsioonilised mõjud mõningad inflatsioonisurved, millega maailm silmitsi seisab. Paljude kaupade ja teenuste hinnad lakkavad nii kiiresti tõusmast, kuna tööpuudus ja üleliigne tootmisvõimsus kasvavad.

Seni on suurem osa investoreist mõelnud, et riskiksid pigem kõrgema inflatsiooniga, kui aktsepteeriksid kas või lühiajalist ja väikest langust. Kuid nad unustavad kõrge inflatsiooni kulud ja selle, kui raske on seda süsteemist välja suruda. Ehk peaksid nemadki pidama mõne konverentsi Zimbabwes ja ise tegelikkust kontrollima.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:28
    Otsi:

    Ava täpsem otsing