USA plaanib sõdurite kaotatud jäsemed tagasi kasvatada

22. aprill 2008, 12:25

Sõda näib olevat täiesti mõttetu nähtus.
Tegemist on sõgeda inimelude ja ressursside raiskamisega, kuid paradoksaalsel
kombel sunnib see loomupäraselt laiska inimest kogu oma ajupotentsiaali
kasutama, mille tulemuseks on innovaatilisus ning kiirem areng.

Väga paljud tänaseks igapäevaellu jõudnud seadmed ja leiutised on loodud algselt sõjatööstuse tarbeks. Kasvõi näiteks internet. Nüüd on meditsiin tänu Iraagi sõjale tegemas järjekordset suurt läbimurret, kirjutas Reuters.

Iraagi sõjas on USA ja tema liitlased kandnud suuri kaotusi isevalmistatud lõhkekehade plahvatuse tagajärjel invaliidistunud sõdurite näol. Alates Iraagi ja Afganistani konfliktide algusest on rohkem kui 900 USA sõdurit saanud vigastusi, mis lõppesid jäseme amputeerimisega.

Nüüd on USA kaitseministeerium haaranud härjal sarvist ning eraldanud 250 miljonit dollarit uurimistöö finantseerimiseks, mille tagajärjel loodetakse sõduritele kaotatud kõrvad, nina, jäsemed, nahk, lihased ja teised koed tagasi kasvatada.

Edu korral oleks tegemist suure läbimurdega, mis jõuaks loomulikult kiiresti ka tsiviilhaiglatesse. Äsja loodud USA armee taastava meditsiini instituut kavatseb probleemile lahendust otsida tüvirakkude abiga.

USA armee kirurg kindralleitnant Eric Schoomaker usub, et uutest ravimeetoditest on reaalset kasu juba mõne aasta pärast. Ta tõi näite merejalaväelasest, kelle pea on kaetud raskete põletushaavadega. Siiani on talle tehtud 40 operatsiooni, kuid hetkel pole mingit võimalust tema kõrvade ja nina taastamiseks.

Kaotatud kehaosade tagasikasvatamiseks loodetakse kasutada inimese enda tüvirakke, millest arendatakse vajaliku koe rakud. Seejärel kantakse nad biolagunevast materjalist raamistikule, mis tagab kehaosale loomuliku kuju. „Paari nädala jooksul peaks uued koed muutuma funktsionaalseks ning saama keha lahutamatuks osaks,“ ütles Schoomaker.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. May 2008, 16:54
Otsi:

Ava täpsem otsing