Holst: pensionifondi muudab efektiivsemaks konkurents

Mariliis Pinn 08. juuli 2008, 14:18

SEB elu- ja pensionikindlustuse juhatuse
esimees Indrek Holst on Eesti Fondihaldurite Liidu juhatuse liikme Robert
Kittiga nõus, et fondivalitsemise kulud peaksid avalikud olema, sest tegu on
kohustusliku teenusega, kuid siiski peab kõigepealt vaatama, et piisav
konkurents fondide vahel on tagatud.

"Kindlasti olen nõus, et mõistlik oleks lõpetada emotsionaalne vaidlus pensionifondide tasude üle. Vahel tundub, et teema on populistlikel eesmärkidel üles võetud. Üldiselt pinnalt lähenedes võiks pensionifondide haldamisega seotud kulud ja kulude struktuuri avalikustada küll, kuna tegemist on kohustusliku teenusega, millest inimesel pääsu pole. Mistõttu suurem läbipaistvus ning kõrgendatud tähelepanu oleks loogiline ja seda mitte ainult fondivalitsejate, vaid ka teiste süsteemis osalejate suhtes nagu EVK (Eesti väärtpaberite keskregister), kes osutab tsentraalset teenust fondivalitsejatele," kommenteeris ta aripaev.ee-le.

Samas leidis ta, et turu olukord sellest eriti ei muutuks. "Arvatavasti toetab kulude avalikustamine suuremaid teenusepakkujaid, kes suudavad ehk mahuefekti paremini ära kasutada. Turu olukord oluliselt ei muutuks, kuna enamus inimesi teenuse pakkuja (fondi haldaja) kulustruktuuri süvenema ei hakka vaid pigem jälgivad fondide lõpptootlust, mis on ka peamine konkureerimise koht täna ja tulevikus," selgitas ta.

Holsti sõnul suuremate pensionifondide kulustruktuur üksteisest oluliselt ei erine, küll võib erinevusi tekitada asjaolu, kas teenuse pakkuja kuulub suuremasse finantsgruppi, kellel on lai jaotus- ja teenindusvõrk. Kulude eraldamine ja avalikustamine on teoreetiliselt kindlasti teostatav. "Määravaks teguriks on detailsusaste. Kui aruanded liiga detailseks ei kujune, ei tohiks ka olulisi tehnilisi takistusi olla," lisas ta.

"Et II samba pensionisüsteemi efektiivsemaks muuta, peab vastama küsimusele, kas piisav konkurents on tagatud. Selle asemel, et rääkida kuludest ja tasudest, võiks hoopis reguleerida neid piiranguid, mis on klientidele teenuse tarbimisel siduvad ning on ühtlasi konkurentsi pärssivad. Kui konkurentsi tagamiseks on kõik tehtud ning pärast seda antud hinnangud näitavad, et fondide tasud on põhjendamatult liiga kõrged, alles siis oleks mõistlik hakata rääkima tasude reguleerimisest ja piiramisest," arvas ta siiski, et kulude avalikustamine ei ole kõige tähtsam teema.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. July 2008, 16:00
Otsi:

Ava täpsem otsing