Jutt läbikukkunud tulumaksusüsteemist on udujutt

23. juuli 2008, 14:51

Võlausaldajate kahjustamisest ja
tulumaksusüsteemi läbikukkumisest on vale rääkida, kommenteeris raamatupidaja
ning auditi assistendina töötav Tarvi Tameri täna majandusprofessor Janno
Reiljani öeldut.

Järgneb Tarvi Tameri kommentaar.

Esiteks, kahtlen sügavalt, et keegi dividendide võtmisega kahjustas võlausaldajate huve. Vastupidise väite tõestuseks tuleks iga ettevõtet analüüsida eraldi. Keskmine Eesti ettevõtte võõrkapitali osakaal on ca 50% kogu allikatest, mis on piisavalt väike protsent, et lubada korralikke dividede võtta. Võlausaldajate huvide rikkumisest ei saa siinkohal juttu ollagi.

Teiseks, ettevõtte tulumaksu süsteemi läbikukkumisest on ka vale rääkida. Oluline on, et reinvesteeritud kapital oleks maksuvaba, mis igas ettevõtluses oluline tõuge arenguks. Mujal riikides tuleb iga aruandeperioodi kasumilt maksta tulumaksu. Väljamaksed on samas teine teema. Pisut suuremaid väljamakseid näen hoopis kui preemiatena eelmise perioodi heade tulemuste eest, milles ei ole midagi halba. Kui praeguse tulumaksusüsteemi eesmärk on dividendide väljamaksete takistamine, on tõesti maksusüsteem krahhis.

Kolmandaks, ei usu, et suuremate dividendide jaoks hoitud vahendid seisid niisama bilansis. Väga paljud ettevõtted ei maksa dividende korraga välja. Suurema tõenäosusega tehakse väljamaksed osade kaupa, mis on ettevõtte rahavoogudele sõbralikum variant. Oluline on teada, et kui võetakse dividende valdusfirmadest,on need tõenäoliselt kogunenud sinna paljudest investeeringutest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. August 2008, 07:50
Otsi:

Ava täpsem otsing