Liive: Lätis on Baltimade kõige paremini toimiv elektriturg

21. august 2008, 14:36

Iseloomustades täna Balti riikide
elektriturul valitsevat olukorda ütles Eesti Energia juht Sandor Liive täna
Tallinnas toimuval rahvusvahelisel energiapoliitika konverentsil, et kõige
paremini toimiv turg on täna Lätil.

Formaalselt on avatud ka Leedu turg, kuid see ei toimi. Eesti on ajutiselt valinud suletud turu tee, kuid see olukord ei jää kestma. Edaspidiseks näeb Liive kahte võimalikku lahendust, millest Eesti Energia juht eelistab Balti riikide elektrituru täielikku integreerumist Põhjala turuga.

„Soome Nordpool on ekspertide arvates üks parimaid turusüsteeme maailmas,“ ütles Liive. Balti riikides sellist läbipaistvat turusüsteemi täna ei ole.

Liive sõnul oleks optimaalseim lahendus defineerida Läänemere piirkond ühtse energiajulgeoleku piirkonnana. Luua optimaalsed ühendused, ühtlustada reeglid ning luua täielikult integreeritud turg. Investeeringud tehtaks turu vajadustest lähtuvalt. Hinnatõusu Liive sõnul turu avanedes vältida ei saa.

Paraku on tänased arengud siirdumas pigem teises suunas, kus iga alti riik üritab oma probleeme ise lahendada. Lätis näiteks toetab riik nii gaasi- kui söeküttel jaamade rajamist.

Valmistudes Ignalina tuumajaama sulgemiseks 1. jaanuaril 2010, on Läti ja Leedu juurde ehitamas uusi gaasiküttel jaamu, mis suurendavad sõltuvust Venemaa gaasist. Samuti võib suurendada elektrienergia importi Venemaalt, kuna ühendused on olemas. Nii üks kui teine suurendaks aga energiasõltuvust Venemaast.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. August 2008, 15:04
Otsi:

Ava täpsem otsing