Saksamaa raske seis võib intressid alla suruda

Agnes Ojala 26. august 2008, 18:01

Saksamaal täna avalikustatud värske
uurimuse kohaselt on ettevõtete ja tarbijate kindlustunne langenud
rekordmadalale tasemele, viidates, et Euroopa suurim majandus tüürib raske
majanduslanguse poole.

Et olukorda Euroopa majandusruumis parandada, võib Euroopa Keskpank Royal Bank of Scotlandi (RBS) analüütikute hinnangul peagi intresse alandada.

Langevad kütusehinnad, euro odavnemine dollari suhtes ja madalamate intressimäärade lootus ei suutnud siiski inimestesse tuleviku suhtes optimismi süstida, kirjutas The Guardian Unlimited.

Müncheni Ifo Instituut teatas, et ettevõtluskeskkonna indeks on augustis langenud madalaimale, oodatust veelgi nõrgemale tasemele alates 2006. aasta veebruarist. Samas on inimeste ootused tuleviku suhtes 15 ja poole aasta tumedaimad, olles viimati nii pessimistlikud 1993. aasta veebruaris.

Ifo tööst eraldi koostatud GfK tarbijahinnangute uuringus langes tarbija kindlustunde indeks tuleviku suhtes viie aasta madalaimale tasemele, kuigi nafta hinnad on viimasel ajal langenud.

Saksamaa majandus langes aprillist juunini võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 0,5%, veel I kvartalil oli riigi majandus kasvamas, kosudes aastaga 1,3%. Riigi majandusministeeriumi teatel on investeeringud ja tarbijate ostujulgus kadunud, majandust hoiab vee peal veel eksport arenevatesse riikidesse.

RBSi analüütikute sõnul viitab see tõsisele majanduslangusele. "Kui (Ifo) tulevikuootuste indeks viimati nii madal oli, siis langes Saksamaa majandus järsku langusesse," ütlesid nad, viidates suurenenud riskile, et majandus tõsiselt langema hakkab.

Nende hinnangul on antud uudiste taustal tõenäoline, et Euroopa Keskpank hakkab peagi baasintressimäära langetama. Selle muudab veelgi tõenäolisemaks asjaolu, et tõusnud on kogu eurotsooni inflatsioon. Keskpank, mis viimati intressimäära juulis 4,25%ni tõstis, kohtub järgmisel nädalal. Sel kohtumisel intressi langetamisse veel ei usuta, kui aga langusmärke tuleb lisaks veel ka Prantsusmaalt, Itaaliast ja Hispaaniast ning olukord Saksamaal hullemaks läheb, peaks keskpank laenuraha odavamaks muutma. Järgmiseks aastaks oodatakse baasintressimääraks umbes 3 protsenti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. August 2008, 11:10
Otsi:

Ava täpsem otsing