Enno Rebane • 9. september 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Langus polegi nii suur

Sel aastal on ehitusmaterjalide tootmise näitajad jätkuvalt langenud. Ometi võib olemasolevatele statistilistele näitajatele tuginedes öelda, et tulemused langesid oodatust vähem.

Esimesel poolaastal kahanes Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liitu kuuluvate ettevõtete müügikäive eelmise aastaga võrreldes ligikaudu 14%. Kui eelmisel aastal müüdi sama perioodi jooksul 5034 miljoni krooni eest, siis sel aastal ulatus müügikäive vaid 4300 miljoni kroonini.

Kõige enam võivad poolaasta tulemustega rahule jääda kuivsegude valmistajad ja betoonist äärekivide tootjad. Nende tulemused on eelmise aastaga võrreldes koguni kasvanud. Kõige edukam ettevõte oli esimesel poolaastal tänu suurenevatele ekspordimahtudele AS Kunda Nordic Tsement. Positiivsele poolele saab kanda veel avatäidete (aknad, uksed, rippfassaadid) tootjad, kelle hulgast mitmed ettevõtted on kasvatanud nii ekspordimahtu kui ka kogukäivet.

Kõige tagasihoidlikumad on taas raudbetoonelementide ja seinamaterjalide tootjate tulemused. Põhjuseks elamuehituse mahtude vähenemine. Tõsi küll, seinamaterjalide tootjad on suutnud kasvatada eksporti ja tasakaalustanud sellega oma tulemusi. Peaaegu kolmandiku on oma müügitulemusest kaotanud soojustusmaterjalide ja sillutuskivide tootjad. Enam kui kümnendiku on tulemus kahanenud paekivikillustiku tootjatel. Peamised põhjused langus betoontoodete ja betoonisegude tootmises. Teedeehitusmahud on ju võrreldavad eelmise aastaga või isegi veidi suuremad.

Kuna enamik ettevõtteid on oma käibes kaotanud, väärivad esile tõstmist eriti ettevõtted, kes on suutnud oma müügikäivet kasvatada. Väljapaistvalt edukas on olnud eelmise aasta ehitusmaterjalitootjate TOPi võitja AS Kunda Nordic Tsement. Olulise käibe kasvuga (vähemalt 10%) on mitmed avatäidete tootjad: AS Metus-Est, AS Malmerk, OÜ T-Tammer. Samuti ehitusvahtude tootja OÜ Krimelte, plekktoodete valmistaja OÜ Tinfor ja kuivsegusid tootev AS Uninaks.

Oodatust väiksemale langusele on eelkõige kaasa aidanud ekspordiga tegelevad tootjad. Just ekspordi oodatust suurem tõus II kvartalis lubab I poolaasta tulemusi hinnata praeguse ehitusarengu taustal üsna rahuldavaks. Tänavuse esimese poolaasta jooksul on eksporditud ehitusmaterjale 1430 miljoni krooni eest, mis ületab eelmise aasta tulemust samal ajavahemikul 198 miljoni krooni võrra.

Ekspordikäibe mahult suurmiad on ehitusmontaaživahtude tootja OÜ Krimelte ja AS Kunda Nordic Tsement. Oluliselt (vähemalt kolmandiku) on ekspordimahtusid kasvatanud veel peale avatäidete tootjate (AS Metus-Est, AS Malmerk, OÜ T-Tammer) ka seinamaterjalide valmistajad AS Aeroc ja AS Silbet ning plasttorude tootja AS Pipelife Eesti.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt