Raie: Horvaatias on kerkimas kinnisvarabuum

11. september 2008, 16:55

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja direktori Siim
Raie sõnul ootavad Horvaatia ettevõtjad välisinvesteeringuid just kinnisvara- ja
ehitussektorisse, sest neis sektorites on kerkimas buum.

“Kinnisvara ja ehitus tundub aktuaalne meie poolt vaadates, see on see, keda nemad ise püüavad siia kutsuda. Siia pole aga nii lihtne siseneda, pole nii, et igaühest võiks saada arendaja. Siin on bürokraatia kordades keerulisem, ehituslubade saamine keerulisem ja pettuste hulk ka suurem. Üldine hoolikus ja ettevaatlikkus peab investoril olema väga suur,” rääkis Siim Raie Horvaatias. Samas lisas ta, et kohalikud ettevõtjad väga ootavad just kinnisvarasektorisse investeerijaid.

Kui aga vaadata Eesti ettevõtte seisukohast, siis ei tasuks Raie sõnul vaadata Horvaatiat ainult kui siseturgu, mis on rahvaarvult küll kolm korda Eestist suurem, aga ostujõud jääb maha. Tema sõnul tasuks pigem otsida võimalusi, kus horvaatidega koos midagi teha. “Horvaatiat võiks vaadata juurdepääsuna endisele Jugoslaavia rajoonile. Ma arvan, et Horvaatial on täiesti omad võlud olemas,” märkis Raie, kuid lisas, et äri tegemise võimalused pole Horvaatias kindlasti nii liberaalsed ja nii lihtsad kui Eestis.

Väidetavalt pidi uuest aastast kinnisvarasse tehtavate välisinvesteeringute tegemine lihtsustuma? “Ma täpselt seadust ei tea, aga ma tean, et on üldine Euroopa Liiduga liitumise protsess ja nii nagu nad neid peatükke avavad, peavad nad neid ka läbirääkimiste käigus lihtsustuma hakkama. Poliitiliselt on neil osa protsesse keerulisemad, kui need olid Eestis, sest meie senised poliitikud on olnud väga liberaalsed ja paindlikud, siin on nad väga turgu kaitsvad,” lausus Raie.

Järgmiseks või ülejärgmiseks aastaks ennustatakse Horvaatias kinnisvarabuumi, Eesti kinnisvaraarendajad võiksid nüüd pilgud Horvaatia turule suunata. “Maailma ajalugu näitab seda, et igasugune lihtsustumine ja liberaliseerimine annab tõuke, ma usun, et siin on ka sama. Kuid eks buumil ole ka omad võlud ja valud. See on juba iga investori professionaalsuse küsimus, kuidas ta suudab oma riske hinnata ja kaaluda,” märkis Raie.

Raie sõnul jõuab Horvaatiasse see Eesti ettevõtja, kes ei tee ekspordis just esimesi samme, kes oskab oma riske juba ise hinnata. “Ma usun, et poliitiline risk siin väheneb, mida lähemale saab Horvaatia NATO ja ELi liikmelisusele. Äririskidest rääkides – no need ju ainult suurenevad, mida arenenum on turg," märkis Raie. “Kindlasti tuleks vaadata ka konkurentsireegleid ja seda, kuidas konkurents ja korruptsioon omavahel seotud on, kindlasti tasub investoritel ka seda jälgida,” lisas ta.

Raie sõnul võib Horvaatia turgu veel iseloomustada sellega, et siin puudub Eesti harjumuspärane stabiilsus.

Eesti ettevõtjad kohtusid ettevõtjatega match-making sessioonil, Raie sõnul on see tavapärane praktika ja ses pole miskit erakordset. Ettevõtjate leidmisel on erinevaid formaate, osa käib iseseisvalt kohtumistel, istudes koos võimalike tulevaste partneritega koos nii hommiku-, lõuna- kui ka õhtusöögilauas. “Kuid osa käib selle programmi abiga. Ühe meie delegatsiooni liikme sõnul poleks tema siinse äri kõrge ülemus viitsinud ennast kabinetist väljagi vedada, kui saalis poleks istunud peaministrit. Kõrge riigitegelase kaasasolek töötab mõnel maal väga hästi,” lausus Raie.

Visiidi käigus külastas äridelegatsioon ka kohalikku Zagrebi tehnoloogiaparki, kus kuulati väikeste ettevõtjate tegutsemisest inkubaatoris. “See on ettevõtete jaoks turvaline koht, kus oma väikest äri turvaliselt kasvatada,” lausus Raie.

Kohalikke ettevõtjaid kuulates jäi mulje, et siin valitseb sarnane olukord nagu Eestis mõned aastad tagasi, kus kohalik koduturg oli väga kiiresti kasvamas ja ettevõtjate motivatsioon välisinvestoreid leida oli selle võrra pärsitum. “Nii palju kui kolleegidega rääkisime, siis isegi ingliskeelne kodulehekülg pole veel väga levinud. Info ja kontakti leidmine on aeglane. Mida rohkem need kompaniid edasi arenevad ja kui konkurents jõuab turul järgmisesse tsüklisse, siis ma arvan nad on väga huvitatud,” lausus Raie.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. September 2008, 17:12
Otsi:

Ava täpsem otsing