22. september 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Hummeriga võlglane

Peaaegu 250 000 krooni küttesüsteemi eest, ligi 630 000 krooni eest maksmata palka ehitustöölistele, umbes 90 000 krooni üle kandmata teenustööde eest, lisaks veel mitme miljoni krooni eest maksuvõlgasid – need on vaid vähesed summad, mida nõutakse Tallink Galaxy, Romantika ning Victoria mööbliga täitnud Marek Hariku ettevõtetelt.

Ühe laevaehitusega tegeleva firma kodulehe andmeil paarikümnele alusele mööbli paigaldanud Hariku peale on pahased mitmed inimesed, kes näevad linnas Hummeriga ringi tiirutavat end kallite aksessuaaridega ehtinud meest ebaausa ülburina.

Harik ise süüdistab kõigis võlgades aga oma ülemusi ehk tellijaid, kes pole talle maksnud, mistõttu tema omakorda ei saa ka teistele maksta.

“Nad ehitasid Savonlinna tootmishalli ühele Soome tellijale, tegime neile alltöövõttu: valasime betoonist põrandad, tegime masinapahteldustööd, seinad,” räägib ACM Projekti juhataja Ain Uustalo, kelle firmale on Harikule osaliselt kuuluv Altecogrupp võlgu 40 000 eurot ehk umbes 630 000 krooni.

Maksmisest päästis osav manipuleerimine. Kogu probleem sai alguse osavalt planeeritud paberimajandusest.

“Nende palgatud projektijuht sobis Soome seadustega, mille järgi tal oli õigus lepinguid oma nimele vormistada. Kui maksmiseks läks, vormistati see juht aga tagasiulatuvalt oma kohustest lahti,” seletab Uustalo, lisades, et nõnda distantseeris Harik end maksekohustusest.

“Ütlesid, et nad on valmis firma põhja laskma ja meie maksenõuet nad ei tunnista,” meenutab mees, kes tunneb süüd ka endal, kuna usaldas liialt firmat ega kontrollinud lepingute vastavust Eesti seadustele.

Tühjad lubadused raha asemel

Nüüdseks on Uustalo raha saamise lootuse kaotanud.

“Kunagi oli tema firma meile võlgu. Siis lahendasime asja kohtus kokkuleppega. Nüüd sõlmis meie uus projektijuht eksikombel uue lepingu. Meile jäi kahe silma vahele, kes selle firma taga on,” räägib Stelling Kaubanduse juht Vello Vetevool.

Õnge läinud projektijuht Heiki Heimola lisab: “Tellisid meilt alguses kaupa ja maksid ette ära, seejärel vormistasime 200 000 krooni väärtuses uued lepingud. Kui maksmiseks läks, hakkas lubadusi tulema uksest ja aknast.”

Kokku on Marek Hariku 50% osalusega Altecogrupp võlgu kaheksale firmale, millele lisandub ligi 400 000 kroonine maksuvõlg.

“Kas te olete maksuametnik, et tulete mult maksuvõlgade kohta uurima?” pärib Harik alguses telefonis. Hiljem e-kirjas saadetud vastuses seletab aga lähemalt: “Firmas Altecogrupp AS olen passiivne väikeaktsionär, juhatuse töös ei osale ja ei ole seetõttu ka kursis ettevõtte jooksvate küsimustega.”

Ülejäänud viiest ettevõttest kolm on äriregistri andmeil läinud uuele omanikule Ants Õunapile, keda võlausaldajad peavad ilmselgelt tankistiks. Harik ise süüdistab töö tellijaid, kes kokku 6,5 miljonit krooni tasumata jätsid.

“Soome turult saadud kogemus oli tõsine õppetund, nüüd püüame riske paremini hajutada,” kirjutab Harik.

Hariku võlgades ettevõtted

* Altecogrupp, 50%ne osalus, kokku üheksa võlga, millest üks maksuvõlg

* Estonian Shipbuilding 100%, maksuvõlg 100 710 krooni* HT Invest Group AS 50%, sidevõlg alla 50 000 kr, kaks võlga erafirmale kuni 50 000 Endised firmad:* Estonian Shipping Company AS võlg ligi 2 mln, maksuvõlg ligi 400 000 kr* HT Company AS neli võlga erafirmale, maksuvõlg 2,8 mln kr* HT Project OÜ, maksuvõlg 1 mln kr

Autor: Gert D. Hankewitz

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt