Piret Reiljan • 30. august 2013 • 2 min
Jaga lugu:

Elu õppetund skeemimeistrilt

Orjalikku tööjõuäri ajava Mark Janise (Marek Harik) firmale raha laenanud Heiki Rosimannus nimetab juhtumit valusaks õppetunniks.

Reedene Äripäev kirjutab, kuidas Janis oma esimese skeemi keskmes olnud ASi Estonian Shipbuilding rahast tühjaks kantis, jättes seejuures raha maksmata Prantsusmaale laevaehitusele vahendatud töötajatele ja ka firma võlausaldajatele. 2008. aastal andis Estonian Shipbuildingule laenu ka laiemale avalikkusele tundmatu ettevõtja Heiki Rosimannus, kes nüüd enam nime vahetanud skeemimeistriga ei suhtle, kuid nimetab oma investeeringut ja kokkupuudet Janise äriga õppetunniks kogu eluks. Janis ise aga jätkas pärast nime vahetamist sarnast skeemi uute firmadega ning seekord Norra laevaehitusel. Ka Norras skeemis on hulk kahjusaanuid.

Järgneb Heiki Rosimannuse eilne kirjalik kommentaar Äripäevale Estonian Shipbuildingu teemal.

2008. aastal investeerisin Estonian Shipbuildingusse (edaspidi ES – toim) tänu mulle esitatud headele raamatupidamislikele näitajatele ja ajakirjanduslikule promole, mis tol hetkel oli Marek Hariku tegevuse kohta ilmunud. Harikul oli ette näidata ka hästi tegutsev ettevõte esinduslikus hoones, suur töötajaskond, väga hea koostööleping Prantsusmaal jne. Ettevõttesse investeerisin laenu andes ja seda raha tagas isikliku käendusega ka Harik.

ESi juhatuse liikmeks olemise ajal (23.10.2008-09.01.2009 - toim) puudus mul ligipääs pankadele, sh pangatehingutele. Info, et raha ei ole sihtotstarbeliselt kasutatud, jõudis minuni läbi raamatupidaja, kuid liiga hilja, et oleksin saanud tehinguid peatada (ESi ainuomanik oli Marek Harik ja väljamakse tehti Hariku teisele firmale – toim).

Minu eesmärk ESi juhatusse minnes oli muuta ettevõtte strateegiat, tõmmata kulud koomale, lõpetada raha firmast välja kantimine ning täita lepingulisi kohustusi prantslaste ees. Suhtlesin juba varem aktiivselt prantslastega, kel olid samuti tekkinud omad kahtlused seoses Marek Hariku ja tema kompanjonidega.Minu jaoks lõppes kogu juhtum valusa õppetunniga ja suure rahalise kaotusega, kuid edasised vaidlused kohtusaalides olnuks mõttetud. Sain õppetunni kogu eluks.

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt