Männik: kõigil tuleb raske aasta

24. september 2008, 11:45

Eesti Panga nõukogu esimehe Jaan Männiku
sõnul tuleb terves maailmas järgmine aasta raske, tema sõnul käivad ka jutud
teemal, kas 2010. aastal seis muutub.

„Eesti Pank annab kaks korda aasta välja täpseid prognoose. Kuid see, mis me ütlesime kevadel, et stsenaarium on pessimistlik, siis on põhjust uskuda, et see tuleb ka selline. Millal me aga põhjast välja tuleme?“ tõstatas Männik küsimuse Äripäeva konverentsil Äriplaan. Kasvu taastumine sõltub Männiku sõnul paljuski meie kaubanduspartnerite käekäigust. "Kuid ebakindlus valitseb kahjuks terves maailmas. Kõigil tuleb raske aasta. Pole võimalik nii, et meil läheb hästi ja ülejäänud maailmal halvasti,“ lausus Männik.

Tema sõnul peab säilima välisinvestorite usaldus. “Kindlasti me saame üle ka sellest, et arvatakse, et Rootsi pangad on liiga suuri riske Eestis võtnud.“

Männiku sõnul on ettevõtluses kaua tegutsenud juhid meelestatud optimistlikult. "Kui oled kaua aega ettevõtluses tegutsenud, siis on ettevõtte juhid optimistid. See on omadus, mis ettevõtte juhil peab olema. Tagantjärele võime me vaid öelda, et võib-olla me olime liiga optimistlikud,“ märkis Männik.

Eesti valitsus on tema sõnul suhteliselt hea töö teinud ära, mujal oleks eelarve defitsiiti lastud võib-olla, aga meie valitsus sai Männiku sõnul selle asja ikkagi kokku.

Männiku sõnul ei saa prognoose teha aastaid ette.

"Börsiettevõtete juhtidel on maailmas riigi ühed võib-olla kõrgeimad palgad. Fordi juhatuse esimees teenib ilmselt 10 korda rohkem kui USA president. Mul oli omal ajal Eesti Telekomis töötades boonussüsteem, kui ettevõttel läheb hästi, siis saan 6 kuu palga. Kui ma 1997. aastal juhtisin Eesti Telefoni, siis omanik küsis ettevõtte arengut 5 aastat ette. Kui ma sealt ära läksin, siis küsis sama ettevõte arengut ette 7 kvartalit. Kaks aastat on maksimumpiir, mida saab arengus ette vaadata. Selline psühholoogia toob kaasa, et me saame maailma palju ettevõtteid, kes mõtlevad lühikese aja horisondis," lausus Männik.

Männik rõhutas, et inflatsioon peab langema. „Kui me tahame Eestis sisse viia eurot, siis peab inflatsioon langema. Teie ettevõtjad, saate olla ettevaatlikud palgatõusudega, nii saate aidata. Kinnisavaramullist tuleb õhk välja lasta. Ma ei ütle, et meil puuduks Eestis kogemusi mullide lõhkumises," lausus Männik.

„Ma olen 16 aastat Eestis elanud. Olen näinud siin mingit jõudu ja protsessi, millega ma varem tuttav polnud. Kui ma õppisin ülikoolis, siis öeldi, et intelligentsil on kohandumisvõime. Ma usun, et praegustes aegades me ei tohi unustada, et oleme 15 aastat väga edukad olnud. Selle põhjuseks on olnud see, et oleme olnud ka paindlikud. Praegune olukord pole hullem, kui see, mille ees Eesti seisis aastal 1991 või 1993 jne. Ma usun, et tulevikus läheb Eesti edasi tõusvas joones,“ võttis Männiks oma ettekande Äriplaanil kokku.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. September 2008, 16:03
Otsi:

Ava täpsem otsing