Rehe: pankade kasumid suurel määral ei kahane

24. september 2008, 15:32

Sampo Panga tegevjuhi Aivar Rehe sõnul
avaldavad laenukahjud omajagu survet pankade kasuminumbritele, ent
kokkuvõttes need nii suurel määral ei kahane.

„Kõige tähtsam on tööhõive. Valitsussektorile tagab see maksud. Pankadele eluasemelaenude kvaliteedi,“ ütles Rehe kommentaariks tänasel Äriplaan 2009 kõnelenud Swedbank Grupi Baltimaade juhile Erki Raasukesele. Raasuke prognoosis 2009. aasta lõpuks tööpuuduse kasvu 10%ni. „Seda on palju ja see tähendaks lööki, mis hakkaks kajastuma laenude kvaliteedis,“ lisas Rehe, lootes, et tööpuudus nõnda palju järgmise aasta lõpuks ei kasva.

Tööhõive taseme hoidmiseks pakkus Rehe välja otsida ettevõtluse toetamise võimalusi. Pangajuht oli rahul sellega, et valitsus suutis hoiduda laialdasest maksude tõstmisest. „Suund otsida kulude kokkuhoidu, mitte tulude kasvu, on õige. Eelarve peab hoidma tasakaalus. Seadusandja, valitsus ja tegelikult me kõik peame jälgima, et majandus oleks elujõuline,“ ütles Rehe.

Ent samuti pidas ta oluliseks Eestisse investorite toomist. „Tööstussektorisse peaks välisinvesteeringuid tulema. Investeeringud toovad uusi turge ja loovad uusi töökohti,“ selgitas ta.

Sampo panga juht nõustus Raasukese väitega, et laenukahjud järgmisel aastal suurenevad. „Kui nüüd vaadata laenude allahindlust, siis mina prognoosin seda taset rahaliselt kahe miljardi krooni ümber,“ rääkis ta kogu sektori lõikes. See avaldab omajagu survet pankade kasuminumbritele, ent kokkuvõttes need nii suurel määral ei kahane. „Me oleme kasumlik tööstusharu ja kui me vaatame omakapitali tootlust, siis ma ikkagi julgen pakkuda, et Eesti pangandus jääb Skandinaavia ja Euroopa pangandusega võrreldes esimestes ridades olevaks sektoriks,“ leidis Rehe.

Kui Swedbank arvestab 2009. aastal pigem negatiivse majanduskasvuga, siis Rehe lootis, et SKP taset suudetakse hoida. „Olles majanduskasvuga ümber nulli, mitte kasvades, aga mitte ka sügavikku kukkudes, tegutseme päris elujõuliselt. See on hea baas selleks, et liikuda õigesse majanduskasvu tsüklisse, mis on minu hinnangul viie-kuue protsendi vahel,“ ütles Rehe ja lisas, et viieprotsendiline kasv on kiirem kui Euroopal tervikuna, ent kahtlemata vajalik, kui tahame Lääne-Euroopale järele jõuda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. September 2008, 15:34
Otsi:

Ava täpsem otsing