Spekuleerimine Rootsi pankade aktsiatega on vähenenud

14. oktoober 2008, 13:18

Viimasel kolmel nädalal on Nordea,
Swedbanki ja Handelsbankeni aktsiate laenamine oluliselt vähenenud, millest võib
eeldada vähenenud spekuleerimist aktsiate langusele, märgib Rootsi
finantsinspektsioon (FI) oma värskes ülevaates.

Suvel ja sügisel kerkis taoline spekuleerimine juba rekordilistele tasemetele, eriti Swedbanki puhul.

Täna on suurelt laenatud veel vaid SEB aktsiat. „SEB puhul on aktsiate laenamine jätkuvalt selle panga jaoks kõrgel tasemel,“ märgib FI.

Vaatlusalusel perioodil on pankade aktsiad olnud heitlikud ja valdavalt langustrendis kuni 10. oktoobrini.

Samas juhib FI tähelepanu, et statistika, mida Rootsi finantsinspektsioon kasutab, ei sisalda kogu infot – enamik suuri välisinvestoreid ei anna OMXile infot. Niisamuti on aktsiate laenamine vaid üks indikaator, mille järgi aktsiate langusele spekuleerimise ehk lühikeseks müügi ulatust mõõta. Teisalt ei pea langusele mängimiseks alati aktsiaid laenama.

Rootsi finantsinspektsioon on analüüsinud ka seda, kuivõrd on aktsiate lühikeseks müügi keelamine erinevates riikides tulemusi andnud.

„Vahetu efekt pärast lühikeseks müümise keelamist oli pangandussektori aktsiate tõus. Siis järgnes USAs, Suurbritannias ja Saksamaal langus, mitmel juhul tasemetele, mis kehtisid enne keelu kehtestamist. Sealt edasi on pankade aktsiad saaginud üles ja alla,“ märgib raport. "Raske on siit mingeid põhjapanevaid järeldusi teha. Nii palju saab öelda, et piirangud ei ole tingimata andnud soovitud tulemust selles mõttes, et see oleks turgu rahustanud ja stabiliseerinud,“ märgib FI.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. October 2008, 13:25
Otsi:

Ava täpsem otsing