Rootsi Handelsbanken pole riigi abist huvitatud

21. oktoober 2008, 11:27

Kui SEB, Swedbank ja Nordea on Rootsi
valitsuse esmaspäeval avalikustatud hiiglaslikku abipaketti pankadele
ettevaatlikult tervitanud, siis Handelsbanken, mis ka 90ndatel Põhjala
pangandust räsinud kriisi ajal riigiabi ei kasutanud, ujub seegi kord
vastuvoolu.

Handelsbankenil on „igava ja ettevaatliku“ panga renomee, mis praeguses tormis sugugi kahjuks ei tule. Neljast suurpangast on Handelsbankenil täna likviidsusega kõige väiksemad mured. Paljud hoiustajad on oma raha just Handelsbankenisse üle toonud.

Tänased Rootsi päevalehed kirjutavad, et ilmselt ei kavatse pank Rootsi riigi garantiiprogrammiga ühineda, tegutsedes nii risti vastupidi rahandusminister Anders Borgi eile väljendatud soovile, et kõik pangad süsteemiga liituksid.

„See on sama hea kui osta paadile kindlustus kui endal paati ei olegi. Kuskilt läheb moraalne piir, millega võib maksumaksjate ja aktsionäride huvides kaasa minna ja millega mitte,“ nii kirjeldab Handelsbankenis valitsevat arusaama Dagens Industri.

Pank ei ole kasutanud ka teisi abinõusid, mida Rootsi keskpank ja Riigivõla amet on pankade likviiduskriisi leevendamiseks viimastel nädalatel välja pakkunud.

Majandusuudiste portaal E24.se kirjutab kuuldustest, et Handelsbanken on pahane riigi peale, mis väidab end leevendavat olukorda rahaturul kõigi jaoks, kuid tegelikult aitab oma tegevusega teatud konkreetseid panku. Samuti olevat Handelsbanken pahane konkurentide peale, kes on panga käest laenatud rahaga jätkanud võitlust turuosade pärast. Selline suhtumine omakorda ärritab konkurente ja riigiametnikke, kes kriisiplaaniga töötavad.

Garantiiprogrammi eesmärk on tagada Rootsi pankade keskmise pikkusega laenud. Enim vajab sellist toetust Swedbank, millel on viimasel ajal olnud raske võlakirjade vastu laenu saada, kirjutab Dagens Industri. Ka see asjaolu, et Rootsi riigi abipakett ei takista dividendide maksmist, on hea uudis Swedbanki suuraktsionärile Sparbanksstiftelsernale. Nii on ka uusemissioon lihtsam, kirjutab leht.

Tänaseks pole ka teised Rootsi suurpangad veel riigiabi paketile kindlat jah-sõna öelnud. „Kõik see on olles ettepaneku tasemel, me peame kõigepealt kaaluma,“ ütles SEB juhi Annika Falkengreni nõunik Viveka Hirdman-Ryrberg. Ka Swedbbank ja Nordea kinnitasid eile, et pole veel midagi kindlat otsustanud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. October 2008, 10:00
Otsi:

Ava täpsem otsing