Anne Oja • 9. november 2008 kell 22:00

Aastaga ligi 20% enam maksuvõlgu

Praegu ei ole veel kokkuvõtet oktoobri lõpu seisust, aga võrreldes septembrit aastataguse ajaga, on maksu- ja tolliameti teatel võlgade kogusumma kasvanud 18 protsenti.

"Meie andmetel on kõige enam raskusi kinnisvarasektoris ning jae- ja hulgikaubandusega tegelevatel äriühingutel, seda arvuliselt, mitte summaliselt," vastas amet.

Mitmel rindel tegutseda plaaninud ning selle kõrvalt kinnisvara vahendanud osaühing Geenius Grupp sattus 8,5 miljoni kroonise käibemaksuvõlaga Eesti suurimate maksuvõlglaste sekka, kui talle kuulunud kinnistu ostja ei leidnud tasumiseks raha.

"Ostja seadis meie kasuks hüpoteegi ja otsis finantseerijaid, kuid pole leidnud. Ta andis tähtaegade suhtes mitmeid lubadusi, kuid praegu arvan, et asi on lootusetu," rääkis Geenius Grupi endine juhatuse liige Jüri Lamesoo murtud häälel maksuvõla tekkimisest ja tulevikuväljavaadetest.

Mees lisas ohates: "Ma ei tea, mis saab. Maksuametiga käisid läbirääkimised. Mind valiti juhatusest välja, praegust seisu ma ei tea."

Kinnisvaratehingust tekkis 20,6 miljoni kroonine käibemaksuvõlg ka Tiit Laja ettevõttele Hermes Projektijuhtimine. Laja põhjendas ehitusuudised.net-ile, et müüs Hiiu pansionaadi kinnistu järelmaksuga ja ostja pole siiani kogu summat maksnud.

Buumi aegu kahel aastal järjest üle 60 miljoni kroonist aastakäivet näidanud kinnisvaravahendaja Baltic Real Estate viskus majanduse jahenedes laenukontorite rüppe, kui midagi head sellest ei tulnud. Suvest saadik müüvad ligi 140 miljoni kroonise bilansimahuga Baltic Real Estate'i kinnistuid eri kohtutäiturid, firma võlgneb oktoobri lõpu seisuga 6,7 miljonit krooni makse.

Baltic Real Estate on üks neist paljudest kinnisvaravahendajatest, kelle müügikuulutused City24 haldaja Kinnisvaraportaali AS võlgnevuste tõttu välja viskas. Maksehäireregister näitab, et Baltic Real Estate võlgneb Kinnisvaraportaali ASile kuni 5000 krooni.

Baltic Real Estate, mille kinnisvaraga tegelenud tütarettevõtte NordCorpi pankrot kuulutati välja tänavu aprillis, kuulub Natalja Romanovale.

"Maksuvõlg on tekkinud kinnisvaratehingust ja refinantseerimisest, millele lisandus käibemaks. Võla täpne ajatamine selgub järgmisel nädalal," kommenteeris Askembla partner Kristjan Sild oma investeerimisettevõtte ASi Stepford Finance 7,2 miljoni krooni suurust käibemaksuvõlga.

"Pikemat graafikut me ei tee, loodame kiiresti ära maksta," täpsustas Sild.

Hetkel kuum