Pool Eesti Ehituse kasumist tuli Ukraina üksuste müügist

Enn Tosso 13. november 2008, 00:00

Eesti Ehituse juhatuse esimees Jaano Vink tõdes, et tütar- ja sidusettevõtte müügist tulenev kasum on enamaltjaolt pärit Ukrainast. "Finantstulu kolmandas kvartalis tütar- ja sidusettevõtete müügist tuleb peamiselt VI Centeri, European House'i ja Baltic Developmenti (leping sõlmiti aprillis, kuid raamatupidamislikult tulu kajastus kolmandas kvartalis osaliselt) osaluste müügist, kuid need summad on selgelt alla 50 miljonit krooni," märkis Vink.

Ettevõtte kolmanda kvartali aruande kohaselt sõlmis Eesti Ehituse tütarfirma OÜ Eurocon ettevõtte osa müügilepingu, millega võõrandati 8protsendiline osalus Ukraina kinnisvaraarendajas TOV V.I. Center. Pärast tehingut on Euroconi osalus ettevõttes TOV V.I. Center 28%.

Juunis sõlmis aga Eesti Ehituse tütarettevõtja Eurocon Ukraine TOV aktsiate müügilepingu, mille kohaselt oli ta kohustatud maha müüma oma 10% suuruse finantsinvesteeringu Ukraina äriühingus TOV European House. 30. septembriks olid müügilepingu kõik tingimused täidetud ning Eesti Ehitus oma osaluse maha müünud.

Vingi sõnul ei tule kõik Ukrainast teenitud kasum otse Eesti Ehituse aktsionäridele. "Näiteks Eurocon OÜs, kes kontserni Ukraina tegevust haldab, on Eesti Ehitusele kuuluv osa 63% - see tähendab, et tütarettevõtete müügist saadud kasumist kuuluks emaettevõtte aktsionäridele 63%." Ta selgitas, et kontserni struktuuri mööda alla minnes on seal vähemusosanikke veel, kellega emaettevõtte aktsionärid peavad finantstulu jagama.

Eesti Ehituse emaettevõtte omanikele kuuluv kolmanda kvartali kasum ulatus 51,2 miljoni kroonini, mida on ligi 30% vähem kui aasta eest. Ehitusfirma müügimaht kasvas viimases kvartalis 14% ning ulatus 1,1 miljardi kroonini.

Eesti Ehituse üheksa kuu aruandest selgub, et ettevõte on kasvatanud välismaalt tulevat müügitulu pea kaks korda, mis ulatub nüüdseks viiendikuni käibest.

Kontsern on 2008. aasta üheksa kuu seisuga varasemaga võrreldes suurendanud oma tegevust Ukrainas, Lätis ja Leedus. Kontserni Eesti-väline käive oli 2008. aasta üheksa kuu seisuga 20% kogukäibest, eelmise aasta samal perioodil oli see 12%.

Eesti Ehituse kolmanda kvartali kasum sisaldas olulisel määral finantstulusid. Kui näiteks grivna kursi tõusust saadud kasum on pigem ettevõttevälistest teguritest sõltuv, siis tütarettevõtte müügist teenitud kasum on Eesti Ehitusele Ukrainas pigem tavapärane viis projektidest väljumiseks.

Praegu on oluline silma peal hoida geograafilisel laienemisel ning rajatiste segmendil ehk riigitellimustel ja euroraha kasutamisel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:49

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing