Romet Kreek • 19. november 2008 kell 22:00

Briti naelal kehvad ajad

Suurbritannia probleemide alusel võiks arvata, et tegu on Väike-Ameerikaga, kuid tegu on ühe olulise erinevusega. Kui USA dollar tugevneb, siis Briti nael kukub.

Briti nael on kukkunud aasta algusest euro ja Eesti krooni vastu 12,7 protsenti. USA dollari vastu on varasem maailmaraha kaotanud oma särast 24 protsenti. Teisipäeval maksis naelsterling 18,57 krooni. JPMorgani analüütikud prognoosisid, et nael jätkab kukkumist. Euro kursiks ootavad nad 92 penni ehk naela kursiks 17 krooni.

Peamised kaks murelast on Suurbritannias samad, mis USAs ja Eestis - krediidi kokkutõmbumine ja kinnisvarahindade langus. Erinevalt Eestist on aga Ühendkuningriigi peaministri sõnul ähvardamas nullilähedane inflatsioon.

Ambitsioonika pankade päästmise kava järel üritab valitsus majandust turgutada. Näiteks on kavas maksukärped nendele vaesematele elanikkonnagruppidele ja piirkondadele, kes kõige tõenäolisemalt seda raha tarbivad ja kõige vähem tõenäoliselt seda säästavad.

Ka loodetakse, et kütusekompaniid annavad lõpuks lõpptarbijatele tanklates madalama kütusehinna näol edasi nafta hinna kukkumise, mis omakorda soodustaks majandust.

Suurbritannia lükkab edasi kütusetarbimise täiendavat maksustamist. Et lükata majandusaktiivsust kõrgemaks, kavatseb valitsus kiirendada hilisemaks ajaks planeeritud kulutusi haiglatele, koolidele ja transpordiprojektidele.

Kuid suurel kulutusteplaanil on ka miinuseid. Suurbritannia riigieelarve oli majandusaasta esimesel poolaastal juba 37,6 miljardi naelaga miinuses.

Kuid kui kulutusi suurendatakse ilma makse tõstmata, tekib suurem puudujääk, mis tähendab, et riigikassa peab suuremas mahus valitsuse võlakirju välja andma.

Suurem võlakirjade pakkumine võib aga tähendada, et pikaajalised intressid tõusevad.

Briti tööstuse konföderatsiooni prognoosi kohaselt on riiki ootamas pea kolme aastakümne suurim majanduse kokkutõmbumine.

Kinnisvaralaenude väljastamine on Nationwide Building Society andmetel viimase kuue kuuga vähenenud 70 protsenti. Kui Inglismaal ja Walesis müüsid kinnisvaramaaklerfirmad keskmiselt vaid 12 nädalaga novembri alguseks 10,9 kinnisvaraobjekti firma kohta, siis Londonis suudeti müüa vaid üks kinnisvaraobjekt selle aja jooksul.

Nii madalat ostu-müügiaktiivsust ei ole seal mail olnud vähemalt alates 1978. aastast, kui Royal Institution of Chartered Surveyors alustas sellelaadse info kogumist. Nationwide hoiatas, et kogu kinnisvaralaenude andmine võib tänavu kukkuda 80 protsenti.

Põhjus on selles, et pankadel on raske ise rahalisi vahendeid hankida ja vähese omafinantseeringuga või mitte suurepärase krediidiajalooga inimestel on väga raske saada kodulaene. Aastaga on eluasemete hinnad kukkunud 15 protsenti.

Bank of England langetas 8. oktoobril baasintressi madalaimale tasemele 1954. aastast ehk 3 protsendile. Paljud pangad langetasid kähku hoiuseintresse, kuid tõstsid laenu- ja krediitkaardiintresse.

Tuntud investor Jim Rogers suhtus intervjuus ajakirjale Investors Chronicle naela pikaajalisemasse tulevikku tumedates toonides.

"Londoni City on finantskeskusena omadega päris läbi. Kui olete mures naela hiljutisest kukkumisest, siis te ei ole veel midagi näinud," ütles ta. "Aastakümne pärast impordite te jälle naftat - mis siis hoiab naela üleval? Juba praegu on teil väliskaubanduse puudujääk. Mina olen kõik oma naelsterlingid müünud. Pole fundamentaalseid põhjuseid, mis toetaksid naela, nii palju, kui mina näha suudan."

Hetkel kuum