Kert: Eesti maksevõimetuse riski kindlustamisvajadus on minimaalne

20. november 2008, 09:09

Kuigi LHV analüütiku Erki Kerdi sõnul on
Eesti riigi väikse võla tõttu maksevõimetuse kindlustamisvajadus minimaalne,
panustavad spekulandid Ida-Euroopa riikide kriisile ning riikide
maksevõimetusele.

Järgneb Erki Kerdi kommentaar

"Credit default swapid ehk CDS'id on instrumendid, millega on võimalik end kindlustada võlgniku võimetuse vastu laen tagasi maksta, makstes selle eest CDS'i väljaandjale teatud preemia. Makstavate preemiate suurus viitab reeglina sellele kui suureks peetakse maksevõimetuse riski - kui oht võlgniku maksevõimetuse osas suureneb, tuleb ka suuremat preemiat maksta. Riikide kohta näidatavate CDS'ide preemiad viitavad sellele, kui suureks peetakse riigi maksevõimetuse riski.

Lisaks puhtakujulisele kindlustamise eesmärgile kasutatakse CDS'e ka spekuleerimiseks. See tähendab, et CDS'i ostja ei peagi reaalselt võlausaldaja seisuses olema ning võib CDS'e osta ka lihtsalt võlgniku maksevõimetusele spekuleerimiseks. Kuna Eesti riigi võlg on väga väike ning seega ka kindlustamisvajadus minimaalne, võib arvata, et turul kaubeldakse CDS'e suuresti just spekulatiivsetel eesmärkidel.

Koos globaalselt kasvavate hirmudega, et Ida-Euroopa ning Baltikumi võib tabada Islandiga sarnane saatus, millele lisasid veelgi hoogu Ukraina ja Ungari probleemid, on kasvanud ka Ida-Euroopa riikide CDS'ide preemiad. Oma tippudest on preemiad praeguseks mõnevõrra alla tulnud koos pingete rahunemisega, kuid jäävad endiselt ajalooliselt kõrgetele tasemetele. Seega leidub spekulante (CDS'ide ostjaid), kes panustavad Ida-Euroopa majandusi tabavale tõsisele kriisile ning riikide maksevõimetusele. Eesti CDS'id on liikunud kooskõlas muu Ida-Euroopaga."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. November 2008, 09:23
Otsi:

Ava täpsem otsing