USAs kasvab deflatsioonirisk

20. november 2008, 12:42

Inflatsiooni järsk pidurdumine USAs on märk
sellest, et disinflatsioon on juba reaalsus ning et järgmine tõsisem majandust
ohustav risk võib olla deflatsioon, ehk langevate hindade nõiaring.

Karta tuleb seda viimast – pikemaajalist hindade langust kogu majanduses. Tarbijale võib see lühiajaliselt tore olla, kuid majandusele tervikuna on see pikemas perspektiivis laastav. Nõudlus langeb, kui tarbijad hinnalanguse ootuses kulutamist ja investeeringuid järjest edasi lükkavad, süvendades nii ettevõtete probleeme, laene on raskem tagasi maksta ja raskem saada.

Oktoobris langesid tarbijahinnad USAs eelnenud kuuga võrreldes terve protsendi võrra, mis on kõige järsem langus ühe kuu jooksul 1947. aastast. 0,1% langes ka nn tuumikinflatsioon, kust on välja arvatud kõikuvad kütuse- ja toidukaupade hinnad. Viimati langes tuumikinflatsioon USAs 1982. aasta detsembris. Lõviosa inflatsiooni aeglustumisest tuli oktoobris kütusehindade langusest. Kolmapäeval oli toornafta barreli hind langenud 53,30 dollarile, mis on madalaim hind 2007. a jaanuarist.

Lisaks avaldati eile USA keskpanga oktoobrikuise koosoleku materjalid, millest nähtus, et panga hinnangul on USA majandus languses, mis vältab vähemalt tuleva aasta keskpaigani. Samuti tõsteti järsult tööpuuduse prognoosi, 7,1-7,6%le, mis on juunikuisest prognoosist kahe protsendipunkti võrra kõrgem. Enamus osalenutest prognoosis inflatsiooni alanemist tuleval aastal 1,3-2%le, kuid oli ka hääli, mis väljendasid muret liiga madala inflatsiooni pärast.

USA Föderaalreservi asedirektor Don Kohn ütles, et deflatsioon ei ole USA majanduse jaoks veel kõige tõenäolisem stsenaarium, kuid et see on „vähem kauge“ võimalus kui seni arvati. Kohni sõnul teeb keskpank kõik, et riski vältida.

Nii kasvab tõenäosus, et USA keskpank alandab veel detsembris baasintressi praeguselt 1% tasemelt 0,5 protsendipunkti võrra. USA valitsus on aga kasvava surve all kiiresti vastu võtta veel üks abipakett majanduse ergutamiseks.

Läinud aasta oktoobrikuu inflatsiooniga võrreldes on USA deflatsioonist siiski alles kaugel. Aasta arvestuses kiirenes inflatsioon 3,7% ning tuumikinflatsioon 2,2%.

Eredaim deflatsiooninäide lähiajaloost on Jaapan, mis maadles langevate hindade nõiaspiraaliga üheksakümnendatel aastatel. Don Kohni sõnul on peamine õppetund sellest, et keskpank peab deflatsiooniohuga võitlemisel olema väga agressiivne. USA keskpank on läinud aasta sügisest intressid langetanud 5,25 protsendilt 1%le. Kui lühiajaliste intressidega n.ö põrand vastu tuleb, võib keskpank majanduskasvu stimuleerida ka pikaajaliste intresside langetamise kaudu.

Viimati kardeti deflatsiooniohtu USAs viis aastat tagasi. Selle tõrjumiseks langetas toonane keskpanga juht Alan Greenspan laenuintressid 1%le.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. November 2008, 20:00
Otsi:

Ava täpsem otsing