Mobiiliga saab hääletada 2011. aastast

15. detsember 2008, 15:04

Riigikogus vastu võetud seaduse
järgi saab mobiiltelefoniga valimistel hääletada alates 2011. aastast. Veel
läinud suvel taheti seda jõustada alates järgmisest aastast.

"See jõustub 1. jaanuarist 2011," ütles riigikogu liige Evelyn Sepp. Miks alles kahe aasta pärast, on põhjus Sepa sõnul lihtne. "Peale loosungite selle headusest ja plussidest tuleb ära lahendada ka õigusliku valmisoleku, turvalisuse ja muud tehnilised küsimused,“ selgitas ta.

Sepa sõnul tuleb ka tagada kogu valimisprotseduuride toimumise kontroll valimiskomisjoni järelvalve all. Samuti peab turusituatsioon muutuma, et vastavat teenust pakuks kõik mobiilioperaatorid, mitte vaid üks nagu seni. Siis on tagatud ka valimiste ühetaolisus.

Sepp ütles, et hetkel pole teada, kui palju on operaatoreid, kes on valmis sellist teenust pakkuma. Lisaks peab tema sõnul olema lahendatud ka muu seadusandlik baas sellise võimaluse teoreetiliseks rakendamiseks ning valimiste läbiviimiseks lähtudes kõigist nn demokraatlike valimiste korraldamise nõuetest ja tingimustest.

Sepp rääkis, et ka vabariigi valitsus möönis peale valimiskomisjoni poolt tellitud turvaanalüüsiga tutvumist, et seni kuni pole lahendatud vähemalt 26 kõrge prioriteediga turvariski, pole keskkond sellise lahenduse kasutamiseks valimisteks veel tegelikult valmis. "See aga sõltub tõesti paljus ka turul tegutsejatest, mitte sedavõrd isegi riigi institutsioonidest," uskus riigikogulane.

Selles mõttes on Sepa arvates jaanuar 2011 märgilise tähtsusega, mis annab pigem operaatoritele signaali oma teenustepaketi arendamiseks, sest tegu pole kitsalt nn valimisseaduse ja valimiste teemaga.

Paraku saavad ID-identifitseerimisest Sepa sõnul osa need, kelle kasutada on uuema põlvkonna telefonid, mis vastava teenuse kasutamist toetavad. "Naljaga pooleks, tegu on nn äriklassis hääletamisega," nentis Sepp.

Ta selgitas lähemalt, et esmalt peab inimene hankima endale vastava sertifikaadi, mis on võrdsustatud elektroonilise isikutunnistusega, seejärel kontrollima üle, kas tema õigus seda sertifikaati kasutada kehtib, mis on analoogia ID-kaardiga, ning kolmandaks peab soetama vastava telefoni.

"Aeg hääletamiseks elektroonilises keskkonnas on kümnendast neljanda päevani enne valimisi," ütles Sepp. "Mobiili ID näol on tegemist sisuliselt elektroonilise isikutunnistuse eriliigiga ja selles mõttes on korrektne unustada ID-hääletus ning rääkida siiski identifitseerimisest läbi uue isikut tuvastada võimaldava dokumendivormi," rõhutas Sepp.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. December 2008, 15:04
Otsi:

Ava täpsem otsing