Paljastus 1: Kuidas saada 125 krooniga miljonäriks?

24. detsember 2008, 16:16

Kuidas 125 krooniga saada miljonäriks ehk
börsiettevõtte Kalev suuruselt kuuenda aktsionäri imeline tehing.

Äripäevas ilmunud investorite TOPi koostades jäi meil börsifirmade aktsionäride nimekirju lugedes silma tuttav nimi, mis paneb paljude ajakirjanike peades tulukese põlema.

Kalevi suuruselt kuues aktsionär on Kelvingi Kinnisvara Büroo, mida juhib Martin Krupp. Mees, kelle nimi on jooksnud läbi mitmest salapärasest ja vastuseta jäänud küsimusi tekitanud tehingust.

Vähemalt ühes Krupiga seotud tehingus on peategelaseks avalikkusele veelgi tuntum nimi - Edgar Savisaar, kellest on saanud Kalev Meediale kuuluva telekanali uus staar.

Kas see on puhas juhus, et Savisaare äripartneriks olev ja ka Savisaarte Nõmme maja müügi ning hilisema tagasiostuga seotud Martin Krupp on uue meediafirma suuruselt kuues omanik? Või on Krupp hoopis Kalevi aktsiate hoidja, sest nende tegelik omanik soovib jääda varju.

Küsisime Krupiga seotud tehingute kohta Edgar Savisaarelt, kes soovitas küsimused esitada tema firmas Fixor Holding tegevjuhina töötavale Erki Savisaarele. Viimane oli eile teel Rootsi ja ei soovinud telefoni teel rääkida.

Edgar Savisaar lükkas aga ümber igasugused spekulatsioonid tema osalemise kohta ASi Kalev või mõne muu Oliver Kruudale kuuluva firma omanike ringis. "Börsiettevõtte aktsiad on registreerimisele kuuluv vara ja nende omandisuhe on kergesti tuvastatav," märkis Savisaar.

Tegelikult see aga kahjuks nii lihtne ei ole. Hakkasime uurima, kuidas õnnestus Krupil Kalevi aktsiad omandada ja avastasime, et tehing sarnaneb nn Ain Hanschmidti juhtumiga, kus endine Ühispanga juht sai väga soodsa hinnaga ehk sisuliselt kingituseks suure koguse Tallinki aktsiaid.

Kinkijat varjutab salapära

Ka Martin Krupp sai Kalevi aktsiad sisuliselt kingituseks, vähemalt, kui uskuda Kelvingi Kinnisvara Büroo aastaaruannet. Kes Kalevi omanikest ja mis motiividel selle sõbrahinnaga tehingu aga tegi, jääb selgusetuks. Inimesed, kes juhtunu tagamaid võiksid teada, peavad õigemaks vaikida.

1996. aastal Eesti Põllumajandusülikooli majandus- ja sotsiaalteaduskonna lõpetanud Krupp on mees, kelle roll Savisaarte Nõmme maja ostu-müügitehingu juures on enam lehepinda pälvinud kui tema üle kümne aasta kestnud töö pankrotihaldurina. Nii nagu Savisaarte maja ostnud firma omanike puhul kadusid otsad Šveitsi maksuvabasse firmasse, nii pole ka Kelvingi tegelikke omanikke võimalik tuvastada. Mitmest firmast on tekitatud ring, kus üks firma on teise omanik, teine kolmanda ning kolmas jälle esimese omanik. Kõigis nendes firmades on juhatuse liikmeks Krupp, ühes lisaks veel ka Taimar Kepp.Küll oli Krupp Kelvingi Kinnisvara Büroo osanik Kalevi aktsiate ostmise ajal ning majandusaasta aruande kohaselt soetab Krupi firma 2000. a alguses 143 500 Kalevi aktsiat naeruväärse 125 krooni eest.

Et tegemist oli börsivälise tehinguga, ei saa börsitehingute statistikast ka tehingu hinda kontrollida. Samal ajal seikles aga Kalevi aktsia hind börsitehingutes 8 krooni ringis ehk 143 500 aktsia hind oleks börsilt ostes olnud 1,15 miljonit krooni. Pool aastat varem, kui sama suur aktsiakogus liikus Kawe Kapitali kontole, oli aktsia hind 11 krooni. Enne seda oli aktsiate omanikuks offshore-firma, kelle omanikke on avalike andmebaaside abil võimatu välja selgitada.

Tõenäoliselt tuleb aktsiate Martin Krupi firmale müüja nime otsida Kalevi suuromanike hulgast. Kalevi enamusaktsiad (55,43%) erastati 1995. aastal Talinvestile ja 1996. aastal liikusid need aktsiad edasi Talinvesti ja Epeksi (Oliver Kruuda ning Tiit ja Toomas Kõuhkna) ühisfirmale K-Haldus. 1997. aastal müüakse K-Halduse Talinvesti osalus offshore-firmale Investment Ventures Ltd. ja Epeksi osalus Ühispanga toonaste juhtidega seostatud Kariibi mere saareriigis Belize'is registreeritud offshore-firmale Golfberg Holdings Ltd.

Teema, millest ei räägita

Kalevi endised juhid ja ka omanikud vanu asju meenutada ei soovi. Kuni 2000. aasta maini Kalevi nõukogus istunud Talinvesti endisele juhile Jaak Roosipuule ei olnud Martin Krupi nimi tuttav.

Kalevi omanik Oliver Kruuda ütles, et ta ei tea, kes on Martin Krupp. Krupi firmaga tehtud tehingu ajal Kalevi tegevjuhiks olnud Priit Kotkas ütles vaid: "Krupi aktsiate kohta küsige tema enda käest."

Krupi suu on selle tehingu osas lukus. Küsimustele vastamise asemel keelab Krupp Äripäeval temast kirjutamise ning tema foto avaldamise.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. December 2008, 12:54
Otsi:

Ava täpsem otsing