Ettevõtjad: muutumisest tähtsam on vastu pidada

07. jaanuar 2009, 17:07

Ettevõtjad on nõus poliitik Taavi Veskimäe
öelduga, et ellujäämiseks tuleb neil muutuda, kuid muutused tähendavad nende
jaoks senini vaid kulude kärpimist.

Sel nädalal ütles endine rahandusminister ja praegune riigikogu liige Taavi Veskimägi Äripäevas, et 2009. aasta deviis on: muutu või sure.

Eskaro ASi juhi Eduard Štivelmani sõnul pole vaja praegu midagi kardinaalselt muuta, vaid vabaneda võimalikult kiiresti ballastist ja püüda väikeste, kuid efektiivsete kulutustega turul püsida.

"Värvitööstuses on kardinaalseid muutusi teha väga raske. Põhiliselt teeme seda, mida paljud teisedki ettevõtted - kärbime väljaminekuid. Vähendame ettevõtte töötajate soodustusi, läheme üle lühendatud tööpäevale, koondame inimesi," rääkis Štivelman. Kahjuks ei saa kõiki neidki muudatusi teha kiiresti, sest seda takistab kehtiv töölepinguseadus.

"Möödunud aasta sügisel mõtlesime, et valame vähe verd. Koondasime mõned inimesed ja otsustasime novembrist kuni veebruarini töötada lühendatud tööajaga. Kuid selle aja jooksul on olukord palju muutunud. Käive kukkus novembris-detsembris 30-40% ja näeme praegu, et kiireks efektiivsuse tõstmiseks oleks meil vaja koondada veel umbes 10 inimest. Kuna meil on aga sisse viidud lühendatud tööpäev, ei saa me inimesi ka koondada. Tööaja ja töötajate arvu üheaegne kärpimine on keelatud," selgitas Eskaro juht.

Köögimööblit tootva Karimus OÜ tegevjuht Olga Petina ütles, et nad pole veel sunnitud kardinaalseid muutusi tegema.

"Vaatame veel paar kuud, kuidas asjad arenevad. Möödunud aastal me juba koondasime mõned inimesed teenindava personali seast. Praegu ootab koondamine ees veel kolme tootmisosakonna inimest. Püüame vee peale jääda, alandame toodangu hinda ja otsime odavamate materjalide tarnijaid. Püüdsime toota ekspordiks, täisime mõne eraisiku tellimuse, kuid suuri lepinguid pole meil õnnestunud sõlmida," rääkis Petina.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. January 2009, 17:27
Otsi:

Ava täpsem otsing