Savisaar: riiklik hinnakontroll päästab kollapsist!

13. jaanuar 2009, 09:07

Tallinna linnapea Edgar
Savisaare sõnul peab riik hakkama hindu kujundama. Sama plaanib
teha ka valitsus.

"Kui hindu on vaja kontrollida selleks, et säilitada majandusstabiilsus ja Eesti päris majanduskollapsisse ei kukuks, siis tuleb ka nii rahvale ausalt öelda," selgitas ta. Linnapea sõnul on valitsuse plaanil eriline kaal. "Et Eestis võimul olevad lausliberalistid on aga hakanud hindade reguleerimisest avalikult rääkima, on märgilise tähendusega sündmus," kinnitas ta.

"Kes vähegi majandusest aru saavad ja tänast majandust nii Eestis kui mujal hinnata soovivad, saavad aru, et tänane majandus on optimaalsest tasakaaluasendist väga kaugel. On elementaarne, et riik mobiliseerib kõik jõud üldise majandusstabiilsuse tagamiseks," ütles Savisaar.

Tänane Äripäev kirjutas, et valitsus üritab Eestit kiiremini eurole üle viia energia ja vee hindu kontrolli alla võttes, laiendades selleks konkurentsiameti järelevalve ulatust.

Savisaare sõnul on konkurentsiamet vaid üks variant hindade kontrollimiseks. "Kui majanduses hakatakse sisulist suunatud majanduspoliitikat juurutama, siis peaks mitmeid regulatsioone hindade osas välja töötama valitsuse tasemel, mitte jätma seda ühe ameti pärusmaaks," märkis ta.

Edgar Savisaar Edgar Savisaar

Tallinna linnapea arvates pakkus valitsus konkurentsiameti välja kiirkorras. "Nad said lõpuks hindade reguleerimise vajadusest aru ja siis lihtsalt leidsid kiirelt kusagilt midagi, mis võiks selle töö kohe ära teha. Eesti vajab siiski süsteemset lähenemist majanduspoliitikale," sõnas Savisaar.

Ta avaldas ka imestust, miks oma positsiooni kuritarvitavate ja valitsevas seisundis olevate ettevõtete probleem just nüüd esile kerkis. "Koalitsioon saab aru hindade reguleerimise vajadusest, kuid nüüd on vajalik leida sellele mingi rahvale pakutav kattevari, et justkui turumajandus oleks lausliberaalne edasi, aga hindu kontrollitakse lihtsalt ohjamaks turgu valitsevaid kuritahtlikke ettevõtteid. Õige oleks asju õigete nimedega nimetada," rääkis Savisaar.

Kas Savisaar peab põhjendatuks Partsi ettepanekut, et edaspidi võiks kohalike omavalitsuste (KOV) veefirmade hindu reguleerida konkurentsiamet? "Kõik hakkab sõltuma sellest, milliseks kujuneb tervikmehhanism. Kuidas konkurentsiamet hakkab hindu kujundama ja milline on KOV-de kaasa rääkimise roll? Kindlasti ei tohiks see nii käia, et lihtsalt valitsus annab välja paberi ja ühel päeval konkurentsiamet lihtsalt hakkab otsustama, tundmata kohalikke olusid, konkreetsete veefirmade siseelu ja muud kaasnevat," arutles Tallinna linnapea.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. January 2009, 12:28
Otsi:

Ava täpsem otsing