Ministrid: ravi sõltub diagnoosist ja võimalustest

19. jaanuar 2009, 08:43

Äripäeva ettevõtjate seas läbi viidud
uuringuga tutvunud ministrid Ivari Padar ja Juhan Parts tõdesid, et ettevõtete
likviidsusmured on tõsised, lahendused neile keerulised, kuid sarnaselt
pikaajaliste ekspordigarantiide meetmetele tuleb need leida.

Tänane Äripäev kirjutas, et välismaised tooraine ja kauba müüjad nõuavad Eesti firmadelt ettemaksu kuni 100 protsenti.

„Ega palju võimalusi siin ei ole. Kõik need lahendused, mis moonduksid riigieelarve jooksvateks kuludeks on välistatud,“ nentis Padar. Sama meelt on ka Parts. Padar lisas, et kõik saavad aru ka sellest, et kui räägitakse täiendavatest garantiidest ja ettemaksunõuetest, on see seotud ka riigi üldise usalduse tasemega, millega haakub euro kasutusele võtmine ning sellest tuleb paljude otsuste tegemisel ka lähtuda. Siiski loodetakse ministeeriumite, pankade ja KredExi koostöös ettevõtlusele õlg alla panna.

Majandusministeerium on selleks välja töötamas meetmeid, mille käigus peab selguma, milline ja kui suures mahus saaks olla riigi tugi. „Me peame võtma pangad ja ettevõtjad ühise laua taha ning nendest asjadest rääkima. Kõigile oleks muidugi parem ja meeldiks ka meile, kui ei peaks selliseid erakorralisi meetmeid rakendama, et asjad loksuksid ise loomulikku teed pidi paika, aga me peame olema valmis selleks, et seda ei juhtu. Ravi sõltub nüüd diagnoosist,“ ütles Parts.

Kui majandusministeerium on oma plaanid paberile saanud, vaatab nendele omakorda otsa rahandusministeerium. „Asi sõltub ka sellest, mida pangad ütlevad. Kõikvõimalikud garantiid on kindlasti teema, mis pangad selles olukorras leplikumaks teeks, aga kindlasti me ei saa rääkida pankade rahastamisest riigi poolt. See on välistatud,“ rõhutas Padar ja ütles, et suures osas on küsimus just usalduses. „Kogu maailmas on sellega kitsas ja Eesti pole siin mingi erand,“ märkis minister.

Eelmistel nädalatel pangajuhtidega kohtunud Padari sõnul ütlevad pangad, et rahapuuduse käes nad ei kannata. „Seda enamuse pankade puhul esimese probleemina ette ei tooda, aga riskid on suured. Kartlikkus on olnud domineerivamad kui ressurss,“ rääkis Padar. Tõrked krediiditurul iseloomustavad Partsi sõnul kogu maailma. „Aga me peame püüdma ära hoida selle, et elujõulised ettevõtted satuvad raskustesse või olulised investeerimisprojektid jäävad venima või hoopis tegemata,“ rõhutas Parts, keda ootavad nüüd ees kohtumised pangajuhtidega.

Partsi ministeerium kavandab käibelaenude abipaketti

Senine abi: kapitalilaen, laenugarantiid, ekspordigarantiid

Võimalik täiendav abi:

Riigi garantii pankade laenudele
Riik annaks garantii pankade poolt võetud laenudele tingimusel, et raha kasutatakse ettevõtete finantseerimiseks ning intressi riskimarginaal ei ületa teatud kokkulepitud määra
Pankade rahastamine
Koos riigipoolse finantseerimisega hankida finantsturgudelt ressurss, mida saab pankadele suhteliselt soodsa intressiga konkreetsete lepingute alusel edasi laenata, st pank teeb ettevõtjaga lepingu, mille alusel saab enda käsutusse vastava täiendava ressursi ja laenab selle edasi.
Pangalaenude refinantseerimine
Refinantseerimine riigi poolt konkreetsetele ettevõtetele, kel tekkivad ajutised raskused ning vajalik on olemasolevaid laenusid pikendada või anda täiendavat laenu, kuid pank ei ole valmis seda tegema.
Omakapitali laen
Täiendava (pangalaenule) allutatud laenu andmine ettevõtetele, kelle omafinantseeringu määr jääb panga silmis liiga madalaks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. January 2009, 10:45
Otsi:

Ava täpsem otsing