Rootsis möllab kriitikatorm SEB juhtide palgatõusust

13. märts 2009, 09:50

Rootsis on puhkenud kriitikatorm SEB panga
ümber, mis ajal, mil ettevõtted koondavad ja kärbivad palku ning pangad ise
kapitalibaasi tugevdamiseks dividendid maksmata jätavad ja aktsionäridelt raha
juurde küsivad, tõstab tippjuhtide palku.

Läinud aasta neljanda kvartali majandustulemusi avalikustades teatas SEB juht Annika Falkengren läinud kuul, et loobub 2008. a boonusest, pälvides sellega laialdast kiitust. Nüüd aga on selgunud, et selle asemel on jõudsalt tõstetud tippjuhtide põhipalka, mis muuhulgas välistab SEB osalemise Rootsi riigi abiprogrammides, kirjutavad tänased Rootsi lehed.

Panga aktsionärid on nördinud, et panga juhatuse esimees Marcus Wallenberg neid eksitas, kui väitis läinud nädalal aktsionäride koosolekul, et juhtkonna palgatõusud on mõõdukad või marginaalsed. Nagu kirjutas eile Svenska Dagbladet, polnud tegelikud palgatõusud ei mõõdukad ega marginaalsed. Tänavu tõuseb panga juhi Annika Falkengreni põhipalk 2 miljoni Rootsi krooni võrra 9 miljonile Rootsi kroonile, mis on peaaegu 30%ne palgatõus. See teeb ca 750 000 krooni kuus. Sellele lisanduvad hüved nagu ametiauto ja puhkusetasu, mis mullu ulatusid 1,3 miljonile Rootsi kroonile, pluss 7,4 miljonit Rootsi krooni Falkengreni pensionikassasse, rehkendab Rootsi meedia. Lisaks ulatuslikud optsiooniprogrammid.

Kokku tõuseb üheksa SEB tippjuhi põhipalk selle eest, et nad boonustest loobuvad.

Otsus on tekitanud suure kriitikatormi kriisi ajal, mil pank ise taotleb uusemissiooni kaudu aktsionäridelt 15 miljardit Rootsi krooni oma kapitalibaasi täiendamiseks.

Rootsi peaminister Fredrik Reinfeldt nimetas SEB palgatõuse „provotseerivateks“ ajal, mil ümberringi kärbitakse palku ja rakendatakse muid abinõusid, et kriisis ellu jääda.

Paljud Rootsi suurettevõtjad ei soovinud eile teemat kommenteerida, kirjutas Dagens Industri. Üheks erandiks on finantsist Sven Hagströmer, kes ütleb, et „boonus on boonus erakordselt hästi tehtud töö eest. Nüüd on Annika Falkengrenile korraga 40% boonusest garanteeritud, ilma et ta selleks midagi erilist korda saadaks – mul tõuseb pulss juba üksi sellest rääkides,“ ütles ta lehele.

Panga juhatuse esimees Marcus Wallenberg kaitseb otsust kinnitades, et kokkuvõttes tähendab boonustest loobumine panga tippjuhtidele sissetulekute vähenemist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. September 2009, 11:47
Otsi:

Ava täpsem otsing