Maailma majanduse ja kaubanduse väljavaade üha süngem

01. aprill 2009, 10:32

Majandusliku Koostöö ja Arengu
Organisatsiooni OECD värske maailmamajanduse ülevaade prognoosib tänavu
globaalse majanduse langust 2,75% ning globaalse kaubanduse kahanemist 13%.

30 arenenud tööstusriigi SKP kahaneb tänavu 4,3% ning tööpuudus kasvab läinud aasta 6%lt pea kahekohalisele numbrile. Ekspordist sõltuvate Saksmaa ja Jaapani SKP kahaneb tänavu vastavalt 5,3% ja 6,6%. USA SKP kahaneb tänavu 4% ja tuleval aastal ei kasva, euroala SKP kahaneb tänavu 4,1% ja tuleval aastal 0,3%.

OECD prognoos on süngem kui teisipäeval avalikustatud Maailmapanga prognoos, mille järgi globaalne SKP väheneb tänavu 1,7%. Kaubanduse kahanemist prognoosib Maailmapank 6,1% võrra.

Maailma kaubandusorganisatsiooni WTO prognoos jääb OECD ja Maailmapanga prognoosi vahele – WTO hinnangul kahaneb maailmakaubandus tänavu 9%.

„Maailma majandus on meie eluaja kõige sügavamas kriisis ja seda kõikides riikides korraga,“ ütles OECD peaökonomist Klaus Schmidt-Hebbel.

OECD lisas oma toetuse USA üleskutsetele, et maailma riikide valitsused eesotsas Saksamaaga suurendaksid kulutusi majanduse stimuleerimiseks ning et Euroopa Keskpank kärbiks intresse kiiremini, et tõrjuda euroalal potentsiaalset deflatsiooniohtu.

Euroopa valitsused on olnud täiendava stiimuli vastu, kartes inflatsiooni. Teisipäeval avaldatud euroala inflatsiooninäitajad viitavad aga sellele, et sama arvestatav on ka deflatsioonioht.

Venemaad ootab OECD prognoosi järgi tänavu 5,6% suurune SKP langus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. April 2009, 12:28
Otsi:

Ava täpsem otsing