Siim Raie: Eesti tulu genereerimise võime vähenenud

20. mai 2009, 11:41

Konkurentsivõime näitab riigi ja ettevõtete
võimet tulu teenida ja see tulu on tunduvalt vähenenud, kommenteeris kaubandus-
ja tööstuskoja peadirektor Siim Raie Eesti kukkumist maailma riikide
konkurentsivõime edetabelis.

"IMD raport võtab konkurentsivõime aluseks riigi majanduskasvu. Filosoofiliselt vaadates on konkurentsivõime ettevõtte kui riigi jaoks on võime genereerida tulu. Kui me vaatame tänast Eesti majandust, siis loomulikult meie võime genereerida tulu on tunduvalt vähenenud," selgitas Raie.

Tema sõnul on majanduskasvu näol tegemist väga tugeva komponendiga, mis on tunduvalt ka Eesti tulemust mõjutanud. "Äritingimustes ju muid suuri muutusi ei ole olnud ja kui need on olnud seadusandluses, siis lihtsustamise suunas," lisas ta.

Raie sõnul on Eesti positsiooni järgmisel aasta IMD tabelis raske prognoosida, kuna see sõltub ka teiste riikide käekäigust. "Kui kõigil läheb sama halvasti või hästi kui meil, on võimalik selle koha säilitamine," lisas ta. "Eelduseks, et tõusta riikide konkurentivõime edetabelis on säilitada stabiilne tegevuskeskkond. Kui ettevõtete müügivõime suureneb, mis tähendab seda, et majanduse maht suureneb," vastas Raie küsimusele, mis loob eelduse järgmise aasta tabelis parema koha saavutamisele.

Eesti lähiriigid Soome (suurim tõusja selle aasta tabelis – toim.), Rootsi ja Leedu kergitasid kõik oma positsiooni. Raie nägi selle põhjusena tõsiasja, et Eestis algas majanduse kohaldumine neist riikidest varem. "Jõudis meile pool aastat varem. Meil lihtsalt läks kiiremini kehvemaks, mistõttu ehk ka väljume sellest kiiremini," avaldas kaubandus- ja tööstuskoja direktor lootust.

Kuigi Raie kinnitas, et riikide konkurentsivõime kohta koostatavaid tabeleid võetakse väga tõsiselt, ei nõustunud ta väitega, et see võiks välisinvestoreid peletada. "Iga individuaalne investeerimisotsus võtab arvesse rohkem kui riikide konkurentivõime tabelit. Oleneb, kui stabiilsena ja atraktiivsena suudame oma maksukeskkonda, tööjõudu ja investori jaoks olulisi aspekte hoida," sõnas ta. Töö investoritega on riigile olulisem kui kõrge koht tabelis, lisas ta.

Maailma riikide konkurentsivõime edetabelis langes Eesti aastaga 23. positsioonilt 35. kohale, olles suurim kukkuja. Veel üle-eelmisel aastal oli Eesti 22. kohal ning 2006. aastal lausa 20. positsioonil. Maineka Šveitsi ärikooli, Lausanne'is asuva IMD iga-aastases edetabelis troonib jätkuvalt esimesena maailma suurim majandus USA. Talle järgnevad Hongkong, Singapur ja Šveits. Need riigid moodustasid esineliku ka mullu, vaid järjekord oli toona pisut teine.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. May 2009, 20:35
Otsi:

Ava täpsem otsing