Keskkonnatasude hüppelist tõusu ei tule

15. juuni 2009, 14:53

Rahanduskomisjon otsustas tõsta
keskkonnatasusid väiksemas mahus kui vähemusvalitsusele selleks ettepaneku
teinud rohelised soovinuks.

Riigikogu rahanduskomisjonis otsustas oma tänasel istungil toetada komisjoni enda muudatust 2009. aasta teise lisaeelarve seadusega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõule, mis tõstab keskkonnatasusid, kuid seda väiksemas määras, kui varem kavandatud.

„Saastetasu määr tõuseb orienteeruvalt 20% võrreldes varem kavandatud kolmekordse tõusuga, nagu nägi ette Eestimaa Rohelised fraktsiooni algsed ettepanekud," ütles rahanduskomisjoni esimees Taavi Rõivas.Tavajäätmete ladestamise tasu tõuseb seniselt 156,5 kroonilt tonni kohta 188-le kroonile varem pakutud 470 krooni asemel ning põlevkivi tuha ja poolkoksi ladestamine tõuseb 15,65 kroonilt tonni kohta 18,78 kroonini varem pakutud 62,59 krooni asemel.

Rõivase sõnul jääb tagaishoidlikumaks ka kaevandustasude tõus. Nii näiteks tõuseb liiva kaevandustasu vaid 10 sendi võrra ehk 3,9 kroonilt 4 kroonini kuupmeetri kohta varem pakutud 8 krooni asemel ja põlevkivi kaevandustasu 2,4 krooni võrra ehk 12 kroonilt 14, 4 kroonini varemas ettepanekus olnud 15 krooni asemel.

Tegemist on kompromissiga, mida komisjonis toetas kuus ning vastu oli viis liiget. Ettepanekut toetas ka Eestimaa Rohelised fraktsiooni esindajana Toomas Trapido.

„Tähtis on ettepanekutele läheneda terviklikult - ühelt poolt tõusevad keskkonnakasutuse tasud ning teisalt luuakse eeldused energia- ja ressursisäästlikuks majanduskasvuks, eelkõige elamu- ja energiasektoris,“ ütles Trapido.

Roheliste arvutuste kohaselt oleks nende poolt välja pakutud mahus keskkonnatasusid tõstes võimalik ära hoida nii vanemahüvitise kärbet kui ka kõiki teisi valitsuse poolt pakutavaid ja õigustatud ootusi nurjavaid kärpeid. Samuti on rohelised seisukohal, et keskkonnatasude tõstmisel hajub maksutõus sotsiaalsete gruppide vahel õiglasemalt kui näiteks käibemaksu tõusu puhul.

Rahanduskomisjon otsustas täna samuti täpsustada muudatust õppelaenu tagasimaksete osas. Komisjoni ettepaneku kohaselt kompenseeritakse õppelaen osaliselt neile lapsevanemaile, kes esitavad avalduse krediidiasutusele hiljemalt 1. juuliks. Sama hakkab komisjoni ettepaneku kohaselt kehtima ka avaliku teenistuse ametnikele ja töötajaile, kes esitavad hiljemalt 1. juuliks avalduse laenu põhiosa kompenseerimiseks riigi poolt.

Eelnõu teine lugemine on Riigikogu täiskogu päevakorras teisipäeval, 16. juunil ja kolmas lugemine neljapäeval 18. juunil.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. June 2009, 18:04
Otsi:

Ava täpsem otsing