Riigikogu võttis reeglite rikkumise tõttu vaheaja

18. juuni 2009, 10:54

Opositsioon nõudis lisaeelarve kolmandal
lugemisel protseduuriliste rikkumiste tõttu vaheaja võtmist.

Riigikogu aseesimees Jüri Ratas kuulutas opositsiooni korduvate nõudmiste tõttu lisaeelarve kolmandal lugemisel välja vaheaja, kuna eelnõu punkt 511 SE ehk Riigi 2009. aasta teise lisaeelarve seadusega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadus on vastu võtmata. Sellele juhtis tähelepanu Eiki Nestor. Rahanduskomisjoni esimees Taavi Rõivas pareeris Nestorit väitega, et mainitud punkt läbis eile teise lugemise ja jäänud on vaid lõpphääletuse osa.

„Austatud komisjoni esimees! Ma usun, et sul ei ole käepärast seadusesätet, aga mul on palve, minu poolest kas või juhatus võtab vaheaja, et austatud rahanduskomisjoni esimees loeks meile siin ette riigieelarve baasseaduse need paragrahvid, mis räägivad sellest, milline peab üks kolmandaks lugemiseks suurde saali toodud dokument olema. Me rikume praegu kollektiivselt seadust, kulla komisjoni esimees!” lausus Nestor.

Keskerakondlane Helle Kalda tuletas Rõivasele meelde, kuidas toimus arutelu 15. juunil ja 16. juunil rahanduskomisjonis ning milline otsus sai tehtud nii 510 kui ka 511 SE osas. "Komisjonis oli otseselt arutamisel ja oli ka üles tõstetud küsimus, kas 510 saab enne vastu võtta, kui 511 ei ole vastu võetud. Ja komisjonis oli ühine seisukoht, et 511 SE tuleb võtta vastu enne, kui võetakse 510," rääkis Kalda.

Rõivase sõnul leidis komisjon, et oleks korrektne, kui arutamine toimuks just nimelt selles järjekorras - kõigepealt 511 kolmas lugemine ja siis 510 kolmas lugemine. "Me tegime ka vastavasisulise kirja juhatusele. Juhatus arutas seda küsimust ja otsustas, et kui me need eelnõud võtame vastu samal päeval, siis tegelikult juriidilist probleemi selles osas ei teki. Komisjoni liikmetena me oleme oma seisukoha öelnud. Ja ma aktsepteerin täielikult seda, et juhatus otsustas mõnevõrra teistmoodi, kui komisjon ette pani," ütles Rõivas.

Keskerakondlane Toomas Varek nentis, et ka teda häirib see, et neljapäevasesse päevakorda on esialgselt pannud loogilises järjekorras võtta enne vastu eelnõu 511 ja siis 510. "Praeguseks hetkeks on kujunenud olukord vastupidiseks ja te ütlete, et ei ole probleemi, millises ajalises järjekorras vastu võtta, kui on tegemist sama päevaga. Ma näen, et on küll probleem, kui ennem oleks vaja vastu võtta 511 ja siis 510. Te tegite lihtsalt protseduurilise vea," märkis Varek ja lisas, et tekkinud vastuolu tõttu oleks vaja vaheaeg võtta ja olukorrast kuidagi välja tulla.

Opositsioonipoliitikud Rõivase selgitustega ei rahuldunud ning Ratas kuulutas välja vaheaja.

Pärast Ratase poolt välja kuulutatud vaheaja lõppu kell 11.09 palus täiendava vaheaja võtta keskfraktsioon.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. June 2009, 12:22
Otsi:

Ava täpsem otsing