Popikooni elustiil põletas tema varanduse

26. juuni 2009, 11:31

Michael Jacksoni surm kuulutati välja
neljapäeval Los Angeles’i haiglas, sellega jõudis kurvale lõpule ühe
maailma mõjukaima popikooni elu, kes on müünud sadu miljoneid plaate,
teeninud terve varanduse ja vähemalt osa sellest ka kaotanud.

Surmapõhjusena on välja toodud südameseisak, kuid on spekuleeritud ka üledoosi üle, nimelt The Sun kirjutab, et Jackson võis olla mõne morfiiniga sarnasega narkootilise aine sõltlane ning kardetavasti võttis ta üledoosi.

50aastane Jackson oli üks edukamaid ja mõjukamaid poplauljaid ajaloos. Tema albumitest müüdi sadu miljoneid koopiad. Kuid Jackson tõmbas tähelepanu ka oma isikliku eluga. Ta oli tuntud oma edeva, teatraalse riietumisstiiliga, mitmete plastiliste operatsioonidega ning hiljem ka süüdistusega lapseahistamises, kirjutas The Wall Street Journal.

Jackson veetis mitmeid aastaid oma Neverlandi rantšos Californias, mis oli kujundatud laste mänguväljaku stiilis, seal oli lõbustuspark ja raudteeliinid.

Superteenistus ja veel suuremad rahamured

Jackson teenis terve varanduse 1980-190ndatel läbi esinemiste ja kriitikute poolt tunnustatud albumite müügist nagu Off the Wall, Thriller, Bad ja Dangerous. Forbes’i hinnangul võis artist 2003. aastaks olla teeninud rohkem kui 500 miljonit dollarit, kirjutas Forbes.

Samas oli Jackson selleks ajaks langenud sügavasse majanduslikku raskusse, olles võlgu 200 miljonit dollarit erinevatele kreeditoritele (mõningatel hinnangutel isegi 500 miljonit dollarit), sealhulgas ka oma plaadifirmale Sony. Siiski oli Jakcson teinud ka mõned õiged majanduslikud otsused, mis hoidsid teda pinnal, näiteks mitmete tulusate varade omandamine, sealhulgas õigus mitmetele biitlite lauludele.

Artisti rahamured tulenesid tema eluviisist. Jacksonile kuulus näiteks 50 miljoni dollariline rantšo Lõuna-Californias ning ta redutas 10 000 dollarilise ööga Four Seasonsi sviitides. Jackson kulutas headel aegadel aastas 30 miljonit dollarit riietele, reisidele ja oma rantšo mänguasjadele, hiljem aga pidi võitlema, et ta asju oksjonile ei pandaks. Aastate jooksul kaebasid mitmed isikud teda kohtuse hilinenud arvete pärast, näiteks endine publitsist, videodirektor, advokaat ja finantsnõustajad.

Lisaks rõhusid Jacksoni majanduslikku seisu veel mammutlikud õiguslikud tasud enda kaitsmise eest kohtus, kuna teda süüdistati kaks korda poiste ahistamises.

Esimene juhtum oli 1993. aastal, kui kriminaalsüüdistust ei esitatud ning ta lahendas tsiviilhagi 20 miljoni dollariga. Teine juhtum läks kohtusse 2005. aastal. Pärast üheksat kuud mõisteti Jackson õigeks kõigis kohtuastmetes ning pärast seda läks mees Dubai saarele, kus ta väidetavalt elas Bahreini sheigi juures.

Jackson jättis 2008. aastal maksmata 24,5 miljoni dollarilise laenu, mis oli tagatud tema Neverlandi rantšoga ning investeerimisfirma sai seetõttu tolle kinnistu kaasomanikuks.

2009. aasta alguseks oli Jackson majanduslikult täiesti ärakurnatud ning talle lähedaste isikute sõnul isegi paanikas rahamurede pärast.
Jacksoni ootamatu surm tuli vahetult enne tema lootust saada tagasi rambivalgusesse. Muusik ei olnud pärast 2001. aastat välja andnud ühtegi albumit, kuid ta nõustus läbi viima 50 lavaesinemist, alustades 8. juulil Londoni O2 Arenal. Fännid krabasid kõik miljon piletit kontsertidele mõne tunniga. Jackson oleks võinud teenida nende esinemistega 50 miljonit dollarit, hindab ajakiri Billboard. Samas oli kaalumisel ka kontsertide seeria 3aastaseks maailmatuuriks laiendamine, mis oleks võinud mehele sisse tuua isegi 400 miljonit dollarit, kirjutab WSJ.

Londoni esinemiste jaoks oli Jackson edukalt läbinud 5tunnise arstliku läbivaatamise. Esimesed märgid pahandustest kerkisid aga juba esinemiste ettevalmistamistel. Mõned muusikule lähedased inimesed kahtlesid, kas ta suudab läbi viia nii palju esinemisi.
Spordi- ja meelelahutusettevõte AEG, mis oli Londoni kontsertide taga, ei tahtnud eile õhtul kommenteerida, kas piletiostjad saavad ka oma raha tagasi.

Jacksoni vara jagamisest võib kujuneda thriller

Kuigi Jackson müünud sadu miljoneid plaate, siis tema suurim finantsiline hitt on kindlasti 50% osalus muusikakataloogis, mis sisaldab teiste seas õigusi ka biitlite lauludele, kirjutas BusinessWeek.

Jackson oli alati üks samm ees oma võlausaldajatest. Alati leidus mõni rikas heategija, kes ta välja ostis. Viimati oli selleks Los Angeles’i kinnisvarainvesteeringute firma Colony Capital asutaja Thomas Barrack. Eelmisel aastal ostis Barrack Jacksoni Neverlandi rantšo 22 miljoni dollariga enne kui kinnistu oleks müüdud oksjonil võlgade katteks.
Barrack tõi kaasa ka Denveri miljardäri Philip Anschutzi, kes aitas finantseerida muusiku tagasitulekut muusikamaailma.

Praegu ei ole just palju teada Jacksoni testamendist. Ta jättis endast maha kolm last ja oma tuntud vennad, õed, ema ja isa. Staaril on kindlasti üks vara, mille pärast nii võlanõustajad kui ka pärijad järgnevatel kuudel ja aastatel palju manööverdama peavad – nimelt tema 50% osalus Sony/ATV muusikakataloogis. Mees omandas osaluse 47 miljoni dollariga, kuid nüüd hinnatakse selle väärtuseks olevat 500 miljonit dollarit. Jacksoni enda hitte omab teine ettevõtte.

Lapsest saadik areenil

1958. aastal töölisklassi perre sündinud Michael Jackson sisenes meelelahutusärisse varakult. Jackson ja tema neli venda esitasid R B muusikat, kui Jackson oli 5aastane, 8aastaselt sai Jackson peretrupis juba juhtiva rolli.

Jackson võitis kriitikute poolehoiu juba noorukina oma nüansirikka, hingestatud laulmisega ja keerulise tantsimisega. Vennad sõlmisid 1968. aastal lepingu plaadifirmaga Motown ja andsid välja mitmeid suuri hitte nagu ABC ja I Want You Back.
1979. aastal andis Jackson välja esimese sooloalbumi Off the Wall, mida müüdi 20 miljonit koopiat ning mis muutis Jacksoni tõeliseks täiskasvanud staariks.

Jacksoni kuulsus sööstis uude kõrgusesse 1982. aastal Thrilleri albumiga, mida müüdi üle 100 miljoni koopia, mis teeb sellest läbi aegade paremini müünud albumi.

Jackson andis ka 1990ndatel välja hea müügieduga albumeid ning samal kogus mees tuntust ka globaalse rahu ja sotsiaalse õigluse aktivistina. 1992. aastal rajas Jackson sihtasutuse Heal the World Foundation, mille eestvedamisel toodi Jacksoni Neverlandi rantšosse vaesematest peredest pärit lapsi.
Hilisemas elus oli Jackson tuntud rohkem oma ekstsentrilise käitumise kui muusikaga. Ühes videos on näha, kuidas Jackson riputas oma kolmest pojast noorima üle neljanda korruse rõdu Berliinis. Jackson võttis osa ka dokumentaalfilmist, kus ta rääkis noore poisiga voodi jagamist, kes hiljem teda ka ahistamises süüdistas.

Lühike abielu Elvis Presley tütre Lisa Maria Presley’ga lõppes lahutusega. Teisest abielust Debbie Rowe’iga sündis kaks last, kuid ka see abielu lahutati. Jackson sai ka kolmanda lapse, kuid lapse ema pole avalikkusele teada.

Mitmed vaatlejad on pakkunud, et Jacksoni kummalised teod ja õiguslikud draamad tulenesid pidevas rambivalguses elamisest. Kuigi paljud fännid olid hämmingus Jacksoni isikust, siis vähesed oleksid nõus vaidlema Jacksoni talendi ja muusikuvalikute üle.
“Ta oli täiuslik meelelahutaja ning tema panus ja pärand on tuntav maailmas igavesti” ütles Jacksoni kauaaegne sõber ja muusikaprodutsent Quincy Jones.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. June 2009, 15:44
Otsi:

Ava täpsem otsing