BÖRS: hiinlased on aktsiaturu laenurahaga üle ujutanud

29. juuni 2009, 08:58

Mis on ühist riigil, kus pangad üpris
lustlikult laenu annavad, ja võimsalt tõusnud aktsiaturul? Tegu on muidugi
Hiinaga.

Tänavu viie kuuga on hiinlased Bloombergi vahendatud China Business Newsi andmetel 1,16 triljonit jüaani ehk 170 miljardit dollarit laenuraha börsile viinud. See moodustab 20 protsenti kõigist 5,8 triljonist jüaanist pikendatud laenudest.

Tänavu on Hiina aktsiaturg tõusnud 61 protsenti, olles sellega maailmas paremuselt kolmas aktsiaturg. Mullu kukkus Hiina aktsiaturg 65 protsenti.

Hiina kinnisvara müük kasvas viie kuuga 45,3 protsenti, triljonile jüaanile. Mullu kahanes müük 19,5 protsenti.

Osa uutest laenudest peab olema läinud aktsia- ja kinnisvaraurule, ütles 27. juunil Hiina rahvakongressi ees esinenud endine asespiiker Cheng Siwei. 2,4 triljonit jüaani investeeriti projektidesse, misjärel Changi sõnul jäi veel 2,18 triljonit jüaani uusi laene.

„Kuhu see laenuraha läks?“ küsis Cheng. „Vastuvaieldamatult on osa sellest laenurahast jooksnud aktsiaturule ja kinnisvaraturule ning visanud need turud ülesse.“

30 protsenti laenudest läks lühiajaliste vekslite diskonteerimiseks või ettevõtete käibekapitaliks.

Paistab, et laenuraha moodustab mulli Hiinas.

Barclays Capitali ökonomist Peng Wensheng ütles, et aktsia- ja kinnisvararalli toimus majanduse elavdamise paketti silmas pidades.

„Mõned inimesed on mures niinimetatud spekulatsioonide tõttu, kuid reaalsuses on see sellise suure rahapakkumise tagajärg. Imelik oleks olnud, kui turud ei oleks sellele reageerinud,“ ütles Peng. „Riskiks on väga võimas tõus varaturgudel, kuid sinnani ei ole me veel jõudnud.“

Täna tõusis Hiina aktsiaturg 1,4 protsenti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. June 2009, 16:10
Otsi:

Ava täpsem otsing