Ettevõtted plaanivad EASi abil investeerida 400 miljonit

01. juuli 2009, 11:38

Alates läinud aasta juunist, kui avanes
EASi tootearenduse programm, plaanivad Eesti ettevõtted selle abil investeerida
üle 400 miljoni krooni. Toetus moodustab sellest poole, teatas EAS.

"Huvi suurust ja heade projektide hulka iseloomustab näiteks see, et praegu on aastaga rahastatud projekte ligikaudu samas summas kui perioodil 2004-2006 kokku," rääkis EASi innovatsioonidivisjoni direktor Ilmar Pralla. Rahastatud on 36 arendusprojekti, ligi sama palju on praegu ka töös. "Ettevõtjad on oma plaanid põhjalikult läbi mõelnud, rahastuse on saanud kolmveerand taotlustest," lisas Pralla.

Tootearendustoetus on mõeldud suurusest sõltumata kõigile Eesti ettevõtetele, kes soovivad välja arendada uusi tooteid, teenuseid, tehnoloogiaid või olemasolevaid edasi arendada. Toetatakse kolme peamist tegevust: arendustööde ettevalmistamist, tootearenduse jaoks vajalikke rakendusuuringuid ja tootearenduse läbiviimist. Toetatakse ka teadusasutuste ja ettevõtete koostöös elluviidud projekte. Ettevõte ise peab tavapäraselt arendusprojektist finantseerima vähemalt 50 protsenti ning ühe toetuse maksimummäär on 50 miljonit krooni.

Innovatsiooniuuring kinnitab, et 2004-2006 kasvas Eestis uusi tooteid ja teenuseid turule toonud ettevõtete müügimaht keskmiselt 47 protsenti, samal ajal kui ainult vanade toodetega turul olnud ettevõtete müügimaht kasvas 22%.

Tootearendustoetuse abil on aastate jooksul välja töötatud mitmeid välismaal edukaks osutunud tooteid ja teenuseid. "Näitena võib nimetada ASi Regio mobiilse positsioneerimise teenused, mis on täna esindatud kõigis maailmajagudes, samuti ASi Tere Dr Helluse tootesarja, ASi NeoQi energiakookoneid, AS Ritsu tootmisseadmeid palkmajade toomiseks jne," ütles Pralla.

Alates läinud aasta keskpaigast, mil tootearendusprogramm on taas avatud olnud, on esitatud kõige rohkem taotlusi meditsiini ja biotehnoloogia valdkonnas. Sama valdkonna projekte on ka kõige rohkem rahastatud, järgnevad keemiatööstuse ja IT-projektid. Mitme projekti puhul on tegu koostööga Eesti arendajate ja välisinvestorite vahel.

Meditsiinivaldkonnas on Cellin Technologies OÜ-l töös nn rakuteraapia projekt. Ka Eesti haiglad ootavad arendust, mis aitab vigastusi ravida inimeselt eneselt võetavate rakkudega. Diagnostika vallas rajab teed FibroTx OÜ, töötades välja plaastrit, mis aitab diagnoosida kahjustuse iseloomu ning paraneda haaval ilma armkoe tekkimiseta. IT vallas on Visitret Displays OÜ-l arenduses kasutusel olevatest energiasäästlikumad LCD-ekraanid. Crystalsol OÜ töötab välja päikesepatareisid, mida saaks mugavalt kasutada ka aknasirmina ja kardinana ning mille eesmärgiks on katta soodsalt ja mugavalt oluline osa maja olmeenergiatarbest.

Tootearenduse toetusprogrammi rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond ja selle eelarve aastani 2013 on miljard krooni. Nutikate, hea ekspordipotentsiaaliga ning kõrge lisandväärtusega toodete arendamisele aitavad lisaks tootearendustoetusele kaasa ka tehnoloogia arenduskeskuste programm, mille eelarve aastani 2013 on samuti miljard krooni, ning innovatsiooniosakute programm, mille eelarve 2009–2010 on 15 miljonit krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. July 2009, 11:38
Otsi:

Ava täpsem otsing