Norberg: Dienasse ei investeerinud Ikea omanik ega Marcel Vichmann

Kadri Bank 06. juuli 2009, 10:21

Eile õhtul Äripäevale saadetud
täiendavates kommentaarides lükkas Kalle Norberg ümber väited, nagu Diena
meediagruppi investeerimise taga võiks olla IKEA omanik Ingvar Kamprad või
Norbergi pikaajaline äripartner Marcel Vichmann.

Ostu sajaprotsendiliselt finantseerinud Luxembourg Financial Services suurosanik Norberg kinnitas, et investorite hulgas on Eesti päritolu investoreid, kuid leidis samas, et nende osatähtsust on ülehinnatud, kuna strateegilisi otsuseid langetavad ajakirjandusliku kogemusega Diena endised juhid Aleksandrs Tralmaks ja Johans Hedbergs.

Samuti ütles ta, et kõik finantsinvestorid on pärit Euroopa Liidust ja teada olevalt ei ole seotud ühegi teise strateegilise trükimeedia investeeringuga ega oma sidemeid ei Läti ega Venemaa finantsoligarhiaga. Investoritel puuduvad Norbergi kinnitusel poliitilised huvid, nende hulgas pole PEP-sid (Politically Exposed Persons).

Nedela SA on spetsiaalselt Läti investeeringuks loodud ettevõte, mis on endiste Bonnieri Grupi ja Diena juhtkonna liikmete kontrolli all olev äriühing. Norbergi sõnul on Tralmaks ja Hedbergs investeeringu alla ka oma raha pannud. „Nad kannavad nii finantsriske kui ka juhtumisvastutust. Nende panusest sõltuvad ka finantsinvestorid.“

Investor ostuhinda ei avalikustanud, kuid Äripäevale teadaolevalt võib see küündida miljardi kroonini. „Tehingu hind oli soodne. Ei aasta enne ega aasta pärast oleks selline tehing olnud võimalik. Kuna Bonnierid sisenesid turule viisteist aastat tagasi, siis ei tohiks ka nemad tehingu hinna üle kurta,“ ütles Norberg. „Nii nagu osta odavalt ja müüa kallilt on eduka äri aluseks, on ka meedia sektorisse sisenemiseks parim aeg majanduskriisi põhjast. Sel perioodil luua väärtust, konsolideerida ja olla valmis järgnevaks tõusuks,“ lisas ta.

Norbergi sõnul tuleb tunnistada viga, et meediasse investeerimisel unustati samas meediaga suhtlemine ja kogu tähelepanu oli suunatud tehingu lõpuleviimiseks. „Algaval nädalal hangitakse nõusolekud investoritelt ja avalikkus saab teavitatud,“ lisas ta.

Väidetele, nagu oleks investeerimispaketi koostanud Luxembourg Financial Services pankroti äärel, vastas suurosanik, et finantskriis mõjutas LFS-i enamgi kui Eesti pangandust: viimaste aastate kiire kasv asendus Ida-Euroopa klientide varade kiire väljavooluga ja 2008. aastal lõpetati üle miljoni euroses kahjumis. Sulgetud on esindusi väljaspool Luksemburgi ja Šveitsi ning vähendanud koosseise.

"2009. esimene poolaasta on veel kahjumis, kuid kulude kärpimise ja kasumlike tegevuste arendamise tulemusel on juuni juba kassa positiivne ja kogu aastaks ootame väikest kasumit või nulli. Kapitali adekvaatsuse ja muid usaldusnormatiive oleme suutnud pidevalt täita. Juulis jõuab lõpule kapitali laiendus. Tänaseks on olukord stabiliseerunud,” ültes Norberg.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. July 2009, 17:00
Otsi:

Ava täpsem otsing