Lepik: edukas investor peab unustama emotsioonid

12. juuli 2009, 12:38

Portaali tarkinvestor.ee asutaja Kristjan
Lepik leiab, et inimeste otsustel raha paigutamisel mängib päris suurt rolli
psühholoogia ning see psühholoogiline mõtlemine on investoritel üsna sarnane
maailma erinevatel kontinentidel, kuid edukas investor peab heade ostude
tegemiseks tunded maha suruma.

Eurooplased panevad säästudesse tunduvalt vähem kui mullu ning üha enam inimesi jätab selle raha pigem panka hoiusele kui ostab aktsiaid, selgub Uuringufirma GfK Custom Research Worldwide uuringust, mille puhul intervjueeriti kümnes Euroopa riigis, USAs ja Indias 12 060 inimest.

„Muster on globaalselt olnud üsna sarnane - investorite huvi riskantsemate investeeringute vastu on kõige kõrgem headel aegadel (siis on sentiment meeldivalt positiivne) ning halbadel aegadel on negatiivse fooni tõttu näiteks aktsiate vastu huvi madal. Seega paradoksaalselt soovitakse aktsiaid kõrgelt osta ja odavalt mitte osta,“ kommenteeris Lepik uuringu tulemusi.

Seega viimase aastaga on globaalselt oluliselt kasvanud soov turvalisemate investeerimisobjektide järele (hoiused ja võlakirjad) ning see trend peab paika ka Eestis, hoiuste mahud on rasketele aegadele vaatamata kasvamas, märkis Lepik.

Lepiku sõnul muutub enamasti see alles siis, kui turud on mõnda aega kosunud ja olukord majanduses paranemas, positiivse uudisfooni toel hakkavad investorid jällegi rohkem aktsiaid vaatama. Kuid selleks ajaks on reeglina päris korralik tõus juba tehtud.

„Kuigi kriis on hindu üle maailma juba soodsamaks teinud, arvan, et väga agressiivseks investeerimiseks on täna veel vara, kriis pole veel läbi. Kuid tõenäoliselt 12 kuu jooksul see moment tuleb, kus aktsiahinnad sedavõrd madalad, et investoritele pakutakse erakordset ostukohta. Psühholoogiliselt on see ost kindlasti raske, kuna põhjade juures on uudised kõige mustemad. Edukas investor peab aga unustama emotsioonid ning lähtuma ratsionaalsusest,“ arutles ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. September 2009, 12:00
Otsi:

Ava täpsem otsing