Eesti puidutööstus on jätkusuutlik

Pille Rõivas 29. juuli 2009, 00:00

Eesti Metsatööstuse Liit (EMTL) korraldas kevadel neli kontaktpäeva üle Eesti, mille teemaks oli metsa- ja puidutööstuse piirkondlik roll uue majandustõusu ettevalmistamisel. Ürituse eesmärk oli kaasata erinevaid huvigruppe - metsa- ja puidutööstust, erametsaomanikke ja kohalikku omavalitsust - diskussiooni, kuidas tõsta sektori konkurentsivõimet ning teha omavahel koostööd.

Omavalitsuste aktiivsus oli vähene. EMTLi juhatuse esimehe Rait Hiiepuu sõnul on kohaliku omavalitsuse otsustada, millist materjali kasutatakse hoonete ehituseks ja kes peaksid eelistama kohalikke ja taastuvaid materjale, eelkõige puitu.

"Erinevalt Rootsist ja Norrast ei pöörata Eestis riigi tasandil puidu kasutamisele piisavalt tähelepanu, kuigi üle 50 protsendi Eestist on kaetud metsaga. Samuti peaks kohalik omavalitsus rohkem toetama metsaomanike aktiivsust ja ühismajandust," ütles Hiiepuu. Puidutööstusel võiks olla oluline roll riigi energeetilisel varustamisel, sest puit on taastuv energiaallikas, aasta-aastalt vähenenud raiemaht on aga nüüdseks alla poole võimalikust.

Eesti metsades on masinatega töötamine kallis, sest metsad on tihti võsased ja hooldamata. Metsaomanikel on otstarbekas teha koostööd, mis aitab alandada metsakasvatuskulusid ja kaasata toetusi, suuremad pakkumised aga alandavad metsa ülestöötamiskulusid.

Ka RMK on võtnud suuna kohalikele soojatootjatele. "Kui oleks tarbimist, saaks oluliselt tõsta raidmete tootmist," lubas RMK puiduturustusosakonna juhataja Ulvar Kaubi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:10
    Otsi:

    Ava täpsem otsing