Ansip: Eesti võib kriisist väljuda tugevana

24. september 2009, 13:25

Eesti puhul on plussideks
madal valitsussektori võlakoorem, ca 20 miljardi krooni
ulatuses olevad reservid ning väike eelarve defitsiit, sõnas peaminister
Andrus Ansip.

"Eesti Pank andis ülevaate Eesti majandusest ning minu hinnangu järgi näeb see tulevikku optimistlikuna. Eesti võib ülemaailmsest finantskriisist väljuda tugevana," rääkis Ansip valitsuse pressikonverentsil. Tema sõnul märgatakse Eesti tugevusi juba ka mujal maailmas. Eelmisel nädalal kirjutas Financial Times, et investorid on Baltimaades tagasi.

"Ülemaailmne finantskriis on paljudele riikidele tekitanud võlakoormused ja praegu ei paista lahendusi. Eesti puhul on pluss see, et Eesti valitsussektori võlakoorem on 5% majanduse kogutoodangust," ütles peaminister. Ansip lisas, et Eestil on ELis kõige madalam valitsussektori võlakoormus.

Teiseks Eesti tugevuseks kriisist väljumisel tõi Ansip välja Eesti valitsussektori reservid. Valitsuse käsutuses on praeguse seisuga on ümmarguselt 20 miljardit krooni. Ning kolmas riigi tugevus seisneb suhteliselt väikeses eelarve defitsiidis. "Maastrichti kriteeriumite täitmine on võimalik, euro on käeulatuses, kuid peame veel pingutama," ütles Ansip.

"Samuti otsustas valitsus täna võõrandada Eesti Telekomi aktsiad ja võtta need aktsiad ka Arengufondilt tagasi. Pean hinda heaks hinnaks ning eelkõige seetõttu on tehing põhjendatud," märkis minister ja lisas, et see tehing aitab meid ka eurole lähemale, kuid see aspekt polnud kõige olulisem müügi mõjutegur.

"TeliaSonera otsusel on meie jaoks tugev indikatiivne tähendus. See kõneleb sellest, et nad ei pea devalveerimise riski Eestis märkimisväärseks. Välisinvestorid saavad sellest sõnumist hoogu juurde," sõnas peaminister.

Rahandusminister Jürgen Ligi lisas täienduseks, et väide, nagu oleks riik müünud kuldmune muneva kana, on lihtsameelne majanduskauge hinnang. Tehingu taga seisab ekspertide hinnang ning see, et Telekomi aktsiad garanteerivad riigile tulu igavesti, on liialdus. "Lisaks oleme lahendanud eelarve probleemi," lisas Ligi.

Ministrite sõnul jõutakse ka riigieelarves tähtajaks kokkuleppele. "Laias piires on eelarve olemas, kuid me üritame seda teha paremaks," ütles Ansip.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. September 2009, 14:25
Otsi:

Ava täpsem otsing