IMF tõstis maailma majanduskasvu prognoosi

01. oktoober 2009, 15:45

Värskes maailmamajanduse ülevaates World
Economic Outlook on Rahvusvaheline Valuutafond prognoose tõstnud.

IMF prognoosib tänavuse 1,1%se languse järel tuleval aastal maailmamajanduse kasvu 3,1% juulis ennustatud 2,5% asemel. Peamine kasv tuleb arenevatest riikidest – Hiina SKP kasvab tuleval aastal 9% ja India SKP 6,4%.

Jaapanile prognoosib IMF tuleval aastal kasvu 1,7%, USA-le 1,5% ning euroalale kõigest 0,3%.

IMF ei prognoosi ei V ega W kujulist stsenaariumi, kuid märgib, et majanduse toibumine saab olema varasemate kriisiaegadega võrreldes vaevalisem.

Probleemiks on jätkuvalt pankade ebakindlus ning tööpuuduse kasv. Samuti suurte ekspordiriikide soovimatus muuta oma majandusmudelit, et kasvu vedurina kasvaks kodumaise tarbija tähtsus.

„Maailma majandus näib olevat uuesti kasvamas, vedajaks Aasia riigid ning olukorra stabiliseerumine mujal maailmas,“ märkis IMF. Toibumine saab aga olema „vaevaline, laenuraha puudusest kammitsetud ning vähemalt esialgu ilma hõive taastumiseta“.

Tänavu kahaneb maailma SKP IMFi prognoosi järgi 1,1%, mis on väiksem langus kui juulis ennustatud -1,4%. Languse esirinnas on arenenud riigid, kus SKP kahaneb keskmiselt 3,4%. Nn arenevates riikides kasvab SKP tänavu 1,7%.

„Majanduse toibumine on alanud,“ ütles IMFi juht Dominique Strauss-Kahn. Fond ei välista aga ka uut langust, kuid Strauss-Kahni sõnul pole see siiski IMFi põhistsenaarium.

Tuleval aastal on kõige raskem otsus, millal hakata intresse tõstma ja hädalaene lõpetama. Kui seda liiga vara teha, võib kasvu toibumine ohtu sattuda.

USA SKP kahaneb tänavu 2,7%, euroala SKP 4,2% ning Jaapani SKP 5,4%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. October 2009, 15:58
Otsi:

Ava täpsem otsing