Kadri Bank • 23. november 2009 kell 21:00

Swedbanki fondiskandaal utsitas juhivahetusele Rootsis

Eilsest alates on Swedbank Robur AB-l uus juht ning erakorralisel koosolekul määrati ettevõttele ka uus juhatus.

Uude juhatusse kuulub neli emafirma Swedbank AB töötajat eesotsas kogu panga tegevjuhi Michael Wolfiga. Eelmisest juhatusest tehti vaid vanemnõunik Bengt-Erik Lindgrenile jätkamisettepanek.

Swedbanki kommunikatsioonidirektor Thomas Backteman ütles Äripäevale, et otsuse taga on muudatused kogu kontsernis, mis said alguse selle aasta märtsis konsterni uue juhatuse tööleasumisega. "Me tahame nüüd, et Swedbankil oleks Roburi üle kindlam kontroll, kui see on ajalooliselt olnud," sõnas Backteman.

Backteman lisas, et põhjuseks on ka kaks juriidilist intsidenti, mis on viimase aasta jooksul esile kerkinud. Esiteks sellesügisene Eestis pensionifondidega toimunu, kus finantsinspektsioon tuvastas fondides huvide konflikti.

Teiseks 2008. aasta lõpus Rootsis juhtunu, kui kohalikule finantsinspektsioonile raporteeriti valesti infot fonditasude kohta ja osa neist tuli hiljem tagasi maksta.

Backtemani sõnul on otsuse taga ka strateegiliste plaanide muutmine. Varasemast enam soovitakse varahaldusteenust hakata müüma ka väljapoole panka, tehes koostööd teiste fondimüüjatega, näiteks Rootsi teise suure panga Handelsbankeniga.

Roburit juhtima hakkav Peter Rydell juhtis siiani panga Lääne regiooni Rootsis. Rydell töötab Roburi juhina vaid ajutiselt ja uue juhatuse esimeseks ülesandeks ongi uus juht leida.

Sellelt kohalt lahkuv Mats Lagerqvist on töötanud Roburis üle 20 aasta, sellest juhina viis aastat. Rootsi online-majandusleht realtid.se märkis ka, et Lagerqvist maandub pärast lahkumist pehmelt, sest saab kompensatsiooniks 21 kuu palga ehk 6,7 miljonit Rootsi krooni (10,2 miljonit Eesti krooni).

Nimelt näeb Swedbanki poliitika ette, et lahkumiskompensatsiooniks kujuneb töötatud aastate ja ühe kuu palga korrutis.

Robur AB-le kuulub Swedbank Robur Fonder AB, mis langetab alates läinud suvest ka Swedbanki Eesti fondide ja igapäevaseid investeerimisotsuseid. Eestis töötab kohalik portfellijuht. Swedbank Robur AB on Swedbank AB sajaprotsendiline tütarfirma.

Hetkel kuum